Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Otwarte Dane

Ludność

Powierzchnia: 7 664 ha (w tym miasto 869 ha)

Liczba ludności: 11 628 (w tym miasto 7 964, stan na 31.12.2020)

Gęstość zaludnienia: 152 os/km2 (tylko miasto 918 os/1 km2 )

Liczba ludności w wieku produkcyjnym: 7 024 (3824 M; 3200 K)

Położenie

Żychlin jest miastem położonym w centrum Polski na nizinie środkowo-mazowieckiej, w północnej części województwa łódzkiego, na obszarze pradoliny warszawsko-berlińskiej. Niedaleko położone lasy i jeziora Pojezierza Włocławsko-Gostynińskiego (od 10 do 40 minut dojazdu) sprzyjają aktywnemu wypoczynkowi na łonie natury. Bezpośrednio na terenie Żychlina oraz w najbliższej okolicy można odnaleźć wiele ciekawych miejsc i obiektów kultury materialnej:  Kościół P.W. Św. Piotra i Pawła, Żychlin (1782r.); układ staromiejski centrum Żychlina (XIX w.); ruiny Synagogi, Żychlin (1890r.); Dwór Dobrzelin w trakcie rekonstrukcji z parkiem podworskim (I pol. XIX w.); Kościół P.W. Św. Aleksandra, Śleszyn (I poł. XIX w.); Dwór z parkiem obecnie restauracja i hotel,  Śleszynek (pocz. XX w.).

Zaledwie 5 minut jazdy samochodem od centrum Żychlina, położone jest wyjątkowe miejsce – średniowieczny Zamek w Oporowie (Muzeum). Jest jednym
z najlepiej zachowanych obiektów z tego okresu historii w Polsce. Należy do późnogotyckich rycerskich siedzib obronnych, wznoszonych na terenach nizinnych. Budowla usytuowana jest na wyspie, z sylwetką murów odbijających się w wodach fosy, tworzy niepowtarzalny, malowniczy obraz, dopełniany starodrzewem krajobrazowego parku.

W ciągu 25 minut dotrzemy do Skansenu w Maurzycach, w którym zgromadzone są zabytki architektury z terenu dawnego Księstwa Łowickiego. Szczególnie ciekawą atrakcją zwłaszcza dla osób zainteresowanych myślą inżynieryjno-techniczną może być zabytkowy most na rzece Słudwi, który jest pierwszy na świecie drogowym mostem spawanym.W ciągu zaledwie 50 minut możemy dojechać do wyjątkowej atrakcji, jaką jest podziemna trasa turystyczna w Kopalni Soli Kłodawa. Jest to najgłębsza w Polsce trasa turystyczna – na głębokości 600 m. W czasie ok. 40 minut możemy dojechać do wyjątkowego miejsca jakim jest romantyczny park i muzeum w Nieborowie i Arkadii. W ramach zwiedzania można zobaczyć ogród barokowy i arkadyjski, wystawy czasowe w muzeum oraz wysłuchać koncertu. W Walewicach oraz Łącku (dojazd ok 25 minut) znajdują się stadniny koni. We wsi Tum (ok. 35 minut dojazdu) znajduje się wzniesiona w XII wieku Archikolegiata należąca do najlepszych przykładów architektury romańskiej w Polsce.

Skip to content