Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30
OSP Żychlin. Empatia i profesjonalizm.

Jednostka Ochotniczej Straży pożarnej w Żychlinie istnieje od 143 lat. Jej długoletnia tradycja idzie w parze zarówno z aktywnością społeczną jak i dynamicznym rozwojem możliwości technicznych jednostki, która jest świetnie wyposażona, a strażacy profesjonalnie przygotowani do akcji ratunkowych.
Żychlińscy strażacy współpracują aktywnie z samorządem naszej gminy i naszymi jednostkami organizacyjnymi, domem kultury i szkołami. Są zawsze gotowi do wsparcia działań prewencyjnych, edukacyjny i prospołecznych. Wspierają organizację świąt państwowych, koncertów (np. Święto Żychlina) i imprez sportowych (mecze ligowe, wyścigi kolarskie).
Jednak przed wszystkim ratują. Są w gotowości, żeby na sygnał alarmu stanąć do walki z ogniem, pomagać ofiarom wypadków i klęsk żywiołowych. Stają na wysokości zadania gdy tylko widzą kogoś w pilnej potrzebie.
Od 30 lat jednostka OSP w Żychlinie należy oczywiście do krajowego systemu ratowniczo-gaśniczego. Druhowie przygotowali na tą okoliczność specjalny film, do obejrzenia tutaj.

W 1991 r. na mocy ustawy o ochronie przeciwpożarowej powołano ksrg jako element organizacji bezpieczeństwa wewnętrznego kraju, którego podstawowym celem miało być ratowanie życia, zdrowia, mienia lub środowiska poprzez prognozowanie, rozpoznawanie i zwalczanie pożarów, klęsk żywiołowych lub innych miejscowych zagrożeń. Szczegółowe zasady działania Systemu określono w 1994 r. w rozporządzeniu w sprawie szczegółowych zasad organizacji ksrg (Dz. U. nr 140, poz. 799). W pierwszym roku funkcjonowania ksrg (1995 r.) do systemu włączonych zostało 1 664 jednostek OSP. Łącznie w latach 1995-2013 do ksrg włączono 3997 jednostek co stanowi blisko 80% wszystkich obecnie włączonych do ksrg jednostek.
Fundamentem ksrg jest Państwowa Straż Pożarna, która zapewnia niezbędne zaplecze kadrowe, sprzętowe i logistyczne. Integralnym i najbardziej licznym komponentem ksrg są ochotnicze straże pożarne. Ponadto wśród podmiotów obecnie włączonych do Systemu znajdują się również następujące jednostki ochrony przeciwpożarowej: wojskowe straże pożarne, zakładowe straże pożarne, zakładowe służby ratownicze oraz lotniskowe służby ratowniczo-gaśnicze.
OSP w Żychlinie świętowała przed tygodniem jubileusz 30.lecia działalności w ksrg. Druhny i druhowie spotkali się wraz z zaproszonymi goścmi, w sali widowiskowej Zedeku, na corocznym zebraniu sprawozdawczo-wyborczym stowarzyszenia OSP w Żychlinie. Zarząd stowarzyszenia przedstawił sprawozdania z działalności oraz finansowe za ubiegły rok oraz plany na rok bieżący. Członkowie stowarzyszenia udzieli zarządowi absolutorium za 2024 rok. Gratulujemy!
Goście zebrania złożyli druhnom i druhom życzenia i gratulacje, wręczono liczne odznaki za długoletnią służbę oraz podziękowania na ręce dh Krzysztofa Jakubowskiego, który po wieloletniej służbie zrezygnował z funkcji prezesa OSP w Żychlinie. Od kilku miesięcy funkcję tą sprawuje dh Mateusz Kućba.
Serdecznie gratulujemy wszystkim odznaczonym i dh Krzysztofowi za długoletnią współpracę z naszym samorządem, a młodym adeptom sztuki pożarniczej, którzy podczas uroczystości, w obecności i przy wzruszeniu rodziców, złożyli swoje ślubowanie (Młodzieżowa Grupa Pożarnicza), życzymy wytrwania w postanowieniu nauki bezwarunkowego niesienia pomocy potrzebującym!







Przedstawiamy garść informacji o krajowym systemie ratowniczo-gaśniczym
Aktualna sieć jednostek ksrg obejmuje następujące podmioty:
- 504 jednostki ratowniczo-gaśnicze PSP funkcjonujące w strukturze 335 Komend Powiatowych/Miejskich PSP,
- 5 154 jednostki OSP włączone do ksrg,
- 3 zakładowe straże pożarne,
- 1 zakładowa służba ratownicza,
- 1 lotniskowa służby ratowniczo-gaśnicze,
- 24 jednostki Wojskowych Straży Pożarnych.
Dobowy standard gotowości operacyjnej KSRG w jednostkach ratowniczo-gaśniczych będących w strukturze komend powiatowych i miejskich PSP wynosi ponad 5 tys. strażaków i ok. 5,4 tys. samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych. Potencjał jednostek OSP włączonych do ksrg, to ponad 120 tys. strażaków ratowników uprawnionych do udziału w działaniach ratowniczych oraz około 12 tys. samochodów ratowniczo-gaśniczych i specjalnych.
W ramach sieci jednostek ochrony przeciwpożarowej, które są przygotowane do realizacji zadań w każdej dziedzinie ratownictwa w zakresie podstawowym, Państwowa Straż Pożarna posiada również w swoich zasobach siły i środki przeznaczone do realizacji specjalistycznych czynności ratowniczych przez odpowiednio wyszkolonych strażaków PSP z wykorzystaniem specjalistycznego sprzętu ratowniczego.
Wydzielone zasoby ratownicze są zorganizowane w 195 specjalistycznych grupach ratowniczych:
- 53 grupach wodno-nurkowych (SGRW-N),
- 31 grupach wysokościowych (SGRW)
- 26 grupach technicznych (SGRT),
- 21 grupach poszukiwawczo-ratowniczych (SGPR),
- 49 grupach chemiczno-ekologicznych (SGRChem),
- 15 grupach sonarowych (SGS).