Menu

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Biuletyn Informacji Publicznej

Konkurs rozstrzygnięty, burmistrz podpisał umowę na kolejną dotację.

W dniu 30 grudnia, w siedzibie WFOŚiGW w Łodzi podpisana została kolejna umowa dotacyjna dla Gminy Żychlin. Dofinansowanie dotyczy inwestycji polegającej na utworzeniu ekopracowni w Szkole Podstawowej im. M. Kownackiej w Grabowie.

Piotr Kopek Prezes WFOŚiGW w Łodzi i Grzegorz Ambroziak Burmistrz Żychlina podpisali w poniedziałek umowę dotacji na kwotę 59.986 zł.

Fundusz udzielił Gminie dotacji na 95% wartości zadania pn. ,,Utworzenie ekopracowni Szkoła Podstawowa im. Marii Kownackiej w Grabowie” zwanego dalej Zadaniem, do kwoty 59.986,00 zł (słownie złotych: pięćdziesiąt dziewięć tysięcy dziewięćset osiemdziesiąt sześć 00/100) https://www.wfosigw.lodz.pl https://www.wfosigw.lodz.pl/files/Wyniki_Ekopracownie_2024.pdf

„Niesamowity świat owadów” to nie tylko nowe meble,  różnorodne pomoce dydaktyczne  i nowoczesny sprzęt audiowizualny, to również miejsce, w którym uczniowie będą mogli docenić rolę tych maleńkich zwierząt w przyrodzie. Ekopracownia będzie służyć do prowadzenia różnorodnych zajęć podnoszących wiedzę przyrodniczą oraz świadomość ekologiczną uczniów głównie w edukacji wczesnoszkolnej. Będzie to również miejsce, w którym zostaną zorganizowane ciekawe warsztaty, spotkania i konkursy.   

Całkowity koszt zadania to 63.157,90zł. Termin zakończenia realizacji zadania zaplanowano do sierpnia 2025r.

Pomysł jej utworzenia narodził się po zaobserwowaniu u młodszych uczniów naszej szkoły zainteresowania tymi ciekawymi i fascynującymi zwierzętami między innymi dzięki zajęciom prowadzonym w szkolnym ogrodzie pn. „W królestwie owadów” utworzonym w ramach dotacji Ekopracownia pod chmurką. Pracownia wyposażona zostanie w nowoczesne meble nawiązujące kolorystyką do tematyki przyrodniczej. Oszklona szafa ukazywać będzie ciekawe pomoce dydaktyczne. Na niższych regałach okresowo ustawimy terraria małych zwierząt hodowanych przez uczniów w domach i przyniesionych do szkoły, aby zainteresować nimi inne dzieci i poszerzyć ich wiadomości o wyglądzie i życiu okazów. W kącikach przyrodniczych znajdujących się na regałach-drzewkach umieszczone będą hodowle prowadzone przez dzieci (hodowle kryształów, roślin), hodowla motyla oraz ciekawe eksponaty przyrodnicze zebrane przez dzieci podczas wycieczek szkolnych lub z rodzicami. Każda hodowla i eksponat będą opisane na drewnianych tabliczkach. Opieka nad kącikami przyrody pozwoli kształtować u dzieci wrażliwość na piękno i różnorodność świata roślin i zwierząt oraz rozwijać poczucie odpowiedzialności i obowiązku. Ławki zostaną ustawione w trzech rzędach, połączone po dwie, tak, aby umożliwić współpracę podczas zajęć. Pod oknem stanie biurko narożne dla nauczyciela. W oknach zostaną zamontowane rolety w kolorze ciemnozielonym, które z jednej strony kojarzyć się mają z naturą, a z drugiej strony mają pochłaniać promienie słoneczne podczas prezentacji. Dodatkowo zostaną one ozdobione rysunkami motyli wykonanymi przez dzieci. Na parapetach ustawimy rośliny, zarówno te, które już znajdują się w pracowni (hoje), jak i nowo zakupione. Będą one nie tylko oczyszczały powietrze w klasie. Ich soczysta zieleń wprowadzi miły i przyjazny dla uczniów nastrój. Na ścianie przeciwległej do okien będzie duża fototapeta „Łąka” o wymiarach 324cmx563cm.

Łąka będzie przedstawiać walory przyrodnicze Obszaru Natura 2000 Dolina Słudwii i Przysowy występującego w północno-wschodniej części naszej gminy. Na obszarze tym oprócz chronionych gatunków ptaków występuje największe w gminie skupisko łąk i pastwisk. Wzdłuż fototapety pod sufitem zostaną przyczepione modele owadów zapylających wykonane przez uczniów podczas zajęć warsztatowych. Takie ulokowanie owadów wzdłuż tapety będzie dawało efekt 3D. Na pozostałych ścianach zawieszone będą tablice korkowe, na których umieszczone zostaną ilustracje o tematyce przyrodniczej oraz prace dzieci. Obok tablicy znajdą się obrazki przedstawiające owady – sprzymierzeńców człowieka w sadach i ogrodach.

yellow bee on hand

Sala wyposażona zostanie w nowoczesny sprzęt audiowizualny i nagłaśniający (monitor interaktywny, laptop) oraz różnorodne środki dydaktyczne. Dzięki temu lekcje staną się ciekawsze, pobudzą zainteresowanie uczniów i zwiększą ich aktywność. By optycznie powiększyć salę, zostanie ona pomalowana na kolor jasnoszary. Na suficie będzie zainstalowanych 10 lamp rastrowych ledowych, energooszczędnych, by uczniowie mieli dobre światło, nie psujące wzroku, a pomocne w prowadzeniu różnego rodzaju doświadczeń. Ponadto światło to pozwoli uniknąć cienia, rzucanego na miejsce pracy ucznia. Świat owadów jest niezwykle różnorodny, ciekawy i fascynujący. Chcemy, aby nasza pracownia była miejscem, w którym dzieci będą mogły lepiej go poznać, oswoić i docenić rolę tych maleńkich zwierząt w przyrodzie. Mamy nadzieję, że tematyka i wystrój pracowni rozbudzi zainteresowania przyrodnicze, ekologiczne wśród uczniów. Będzie służyć do prowadzenia różnorodnych zajęć podnoszących wiedzę przyrodniczą oraz świadomość ekologiczną uczniów głównie w edukacji wczesnoszkolnej, będą również organizowane ciekawe warsztaty, spotkania i konkursy. Dzięki tym działaniom prowadzonym w nowoczesnej pracowni nasi uczniowie będą mogli przenieść się w fascynujący świat otaczającej ich przyrody, zdobywać nową wiedzę i wyobraźnię oraz kształtować pozytywne postawy.

black butterfly on woman's palm

Drzwi ekopracowni będą szeroko otwarte nie tylko dla uczniów, ale także dla dzieci przedszkolnych z naszej szkoły i rodziców. Tworzenie i realizacja projektu wzmocni współpracę Szkoły Podstawowej w Grabowie z Referatem Rolnictwa, Gospodarki Gruntami i Ochrony Środowiska Gminy Żychlin. W realizację zadań projektu będą włączeni rodzice uczniów. Rodzice wspólnie z pracownikami szkoły pomalują ściany i sufit, skręcą i ustawią meble. Pomoc rodziców będzie cenna nie tylko podczas przygotowywania ekopracowni, ale również w trakcie realizacji niektórych punktów projektu np. przygotowywanie dzieci do udziału w konkursach, podczas zajęć terenowych.

Zadania uwzględnione w projekcie korelują z polityką rozwoju Gminy Żychlin nastawioną w obszarze środowisko przyrodnicze, m.in. na ochronę powietrza, wody i gleby.

Skip to content