Menu

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Biuletyn Informacji Publicznej

Czyste powietrze dla naszych dzieci

W sezonie grzewczym od września do kwietnia, widzimy działanie otaczających nas kominów domów. W czasie spacerów doskonale widać zadymienia w poszczególnych obszarach zwartej zabudowy. A przecież jakość powietrza, którym oddychamy przekłada się w znacznym stopniu na nasze zdrowie. Ma ogromny wpływ, również na  stan środowiska przyrodniczego. Zanieczyszczenie powietrza przez ludzi to problemem lokalny i globalny, ponieważ zanieczyszczenia przemieszczają się na bardzo duże odległości.

Musimy uświadamiać sobie, swoim bliskim i przyjaciołom, że wszyscy odpowiadamy za stan powietrza, podejmując codzienne czynności. Czy zastanawiamy się nad konsekwencjami, które odczują nasze dzieci i wnuki, gdy do ogrzewania domów używamy niewłaściwych, czy też wręcz zabronionych substancji? Czy zdajemy sobie tak naprawdę sprawę, czym oddychamy My i nasze dzieci, gdy w palenisku lądują fragmenty mebli, plastik i inne przedmioty zawierające trujące substancje?

Dziś każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu ma wpływ na przyszłość. Zastanówmy się nad tym.

Nasza Gmina od lat podejmuje kroki w celu poprawy sytuacji, a w celach edukacyjnych w 2021 r. uruchomiliśmy usługę pomiaru powietrza w trzech częściach miasta związanych ze zwartą zabudową i licznymi miejscami niskiej emisji https://airly.org/map/pl/#52.236945,19.629091,i32991, żeby mogli Państwo śledzić aktualne pomiary jakości powietrza oraz informacje na temat już zrealizowanych zadań proekologicznych i o tych, zaplanowanych na lata następne.

Czujniki pomiarów jakości powietrza zamontowaliśmy w trzech największych skupiskach źródeł emisji. Czujniki znajdują się na naszych szkołach przy ulicach Łukasińskiego, Żeromskiego i Szkolnej. Dla uczniów będą doskonałym narzędziem do badań naszego otoczenia podczas zajęć szkolnych i promowania zachowań proekologicznych.

Mieszkańców zachęcam do podglądania strony z wynikami pomiarów. Każdy będzie mógł naocznie przekonać się jaki wpływ mają nasze działania. Z historii pomiarów emisji cząstek zanieczyszczeń oznaczonych PM 10 i PM 2,5 wynikać będzie w jakich okresach sytuacja się pogarsza, a nawet w jakich porach dnia jakość powietrza jest lepsza, a w jakich gorsza.

Bądźmy odpowiedzialni i postarajmy się o czyste powietrze dla naszych dzieci i wnuków! Wszystko w naszych rękach!

Poza pomiarem powietrza prowadzimy przede wszystkim działania inwestycyjne, skupione na ograniczaniu zapotrzebowania na ogrzewanie (termomodernizacje) oraz likwidację źródeł zanieczyszczeń tj. pieców i kuchni węglowych w budynkach mieszkalnych będących we własności Gminy Żychlin. Sukcesywnie wykonywane były przyłącza sieci centralnego ogrzewania, dzięki temu skutecznie eliminujemy źródła zanieczyszczeń.
Rozszerzyliśmy również nasze działania na mieszkańców, ponieważ realizujemy projekty budowy Odnawialnych Źródeł Energii w oparciu o środki unijne. Odbyły się dwie edycje tego projektu, a trzeci wniosek po pozytywnej ocenie, czeka na decyzję Zarządu Województwa Łódzkiego o przyznaniu środków. W ramach projektu również będzie dochodzić do likwidacji niskiej emisji zanieczyszczeń.

Województwo Łódzkie wprowadziło uchwałę antysmogową obligującą mieszkańców do wymiany starych źródeł ciepła. Poniżej zamieszczamy ulotkę informacyjną w tym zakresie.

Skip to content