Menu

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Biuletyn Informacji Publicznej

Taki to mroczny czas, Powstania czas…

W osiemdziesiątą rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego postanowiliśmy zachęcić Mieszkańców Żychlina do wspomnienia tego ważnego w historii Polski wydarzenia i upamiętnienia tych mieszkańców Żychlina i Gminy Żychlin, którzy w Powstaniu uczestniczyli.

Pomysł takiego wydarzenia wyszedł od p. Elżbiety Słabik i p. Urszuli Weber-Król – pasjonatek historii i poszukiwań genealogicznych rodziny, regionalistek i działaczek społecznych. Z kolei p. Elżbieta Słabik, rodowita Warszawianka z Żychlinem jest związana rodzinnie. Z zamiłowania jest regionalistką, pasjonuje się genealogią. Z uwagi na rodzinne dzieje i tradycje, szczególnie bliskie jej sercu jest Powstanie Warszawskie. Bardzo mocno angażuje się w działania mające na celu zachowanie pamięci powstańców. To właśnie działaniom p. Elżbiety zawdzięczamy listę powstańców warszawskich związanych z Żychlinem i terenami Gminy Żychlin.

Pani Urszula Weber – Król, jako pomysłodawczyni wydarzenia „Taki to mroczny czas… Powstanie ’44” opowiedziała o idei tego wydarzenia. Nie mogłoby się ono odbyć bez wsparcia merytorycznego ze strony Muzeum Powstania Warszawskiego, które użyczyło filmy i zdjęcia, wykorzystane w formie prezentacji multimedialnych. Z kolei p. Elżbieta Słabik, przedstawiła historię swojego wuja, Józefa Głogowskiego, który był jednym z Powstańców. Mogliśmy usłyszeć o Powstaniu z osobistej perspektywy rodziny powstańczej i dowiedzieć się więcej na temat grozy tamtych czasów. Ta pełna wzruszeń podróż w przeszłość pokazała nam, jak ważna dla zachowania jedności i tożsamości jest pamięć i walka o zachowanie tych okruchów historii dla przyszłych pokoleń.

Drugim niezwykle wzruszającym momentem naszego niedzielnego wydarzenia był spektakl w wykonaniu Grupy Teatralnej Uniwersytetu Trzeciego Wieku pod kierunkiem pani Agnieszki Wichrowskiej. Seniorzy zaprezentowali wspomnienia z Powstania Warszawskiego, jakie pozostawili ludzie kultury tamtego czasu jak i zwykli mieszkańcy Warszawy. W spektaklu wykorzystano również wiersze Krzysztofa Kamila Baczyńskiego oraz fragmenty „Pamiętnika z Powstania Warszawskiego” Mirona Białoszewskiego. Kolejną częścią niedzielnego wydarzenia był koncert przygotowany przez uczennice żychlińskich szkół przygotowany przez p. Agnieszkę Wawrzyniak. W wykonaniu dziewcząt: Sylwii Kaczmarek, Marceliny Tomaszewskiej, reprezentujących Liceum Ogólnokształcące im. Adama Mickiewicza w Żychlinie i Oliwii Kukuła, absolwentki Szkoły Podstawowej Nr 2 im. Jana Pawła II w Żychlinie usłyszeliśmy wiązankę utworów muzycznych.

Można rzec, że artystyczną wisienką na torcie w naszym wydarzeniu był występ p. Aleksandra Zuchowicza, solisty Opery Wrocławskiej, który zechciał swoją obecnością uświetnić nasze wydarzenie. Pan Aleksander Zuchowicz wykonał dla żychlińskiej publiczności dwie pieśni: „Znasz-li ten kraj” oraz Arię z opery Stanisława Moniuszki „Straszny dwór”, naszej wielkiej narodowej opery. Panu Aleksandrowi na fortepianie towarzyszył p. Dawid Wójcik. Występ obu Panów stanowił muzyczne i artystyczne zwieńczenie niedzielnego spotkania. Bardzo serdecznie dziękujemy naszym wspaniałym gościom, że uświetnili swoją obecnością przygotowane wydarzenie.

Ostatnim, najważniejszym elementem wydarzenia patriotycznego było odczytanie listy nazwisk powstańców z Żychlina i okolic. Nad przygotowaniem listy pracowała p. Elżbieta Słabik, korzystając z uprzejmości Muzeum Powstania Warszawskiego, gdzie w zasobach Muzeum odnalazła te informacje. Obecny na wydarzeniu burmistrz p. Grzegorz Ambroziak, dokonał symbolicznego odsłonięcia tablicy, na której zostały wyeksponowane nazwiska żychlińskich powstańców i zechciał w kilku słowach podsumować niedzielne uroczystości. Mówił o trudnych doświadczeniach historycznych naszego narodu, o bohaterstwie i poświęceniu walczących i o wielkim wzruszeniu, jakie towarzyszyło mu podczas niedzielnego spotkania. Następnie głos zabrała p. Magdalena Modrzejewska-Rzeźnicka, Dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury, która dziękowała licznie zebranym Mieszkańcom za obecność i zaangażowanie we wspólne uczczenie pamięci o Powstaniu i walczących w nim rodakach.

Na zakończenie głos zabrała, p. Wanda Świderska, honorowy gość naszego wydarzenia, naoczny świadek wydarzeń z 1944, w czasie Powstania 12-letnia dziewczynka. Pani Wanda mówiła o przeszłości Polski, tak bolesnej i trudnej, podkreślając poświęcenie walczących. Pani obecność na niedzielnym spotkaniu nadała mu niezwykle istotny wymiar.

Pełna relacja z wydarzenia na https://zedek.pl/2024/10/02/taki-to-mroczny-czas-powstania-czas

Tekst i zdjęcia: Zedek

Skip to content