Zorza polarna nad Żychlinem
Najbliższa nam gwiazda Słońce jest obecnie w fazie wzmożonej aktywności. Pojawiające się na jej powierzchni plamy są źródłem potężnych i skomplikowanych w swojej strukturze pól magnetycznych, które generują tzw. rozbłyski słoneczne – bardzo silne źródła energii. Do takiego rozbłysku doszło kilka dni temu w kilkakrotnie większej od Ziemi plamie słonecznej. Plama ta znajdowała się na środku tarczy słonecznej i cała wygenerowana energia została skierowana w kierunku Ziemi. Strumień naładowanych cząstek czyli tzw. wiatr słoneczny po kilu dniach uderzył w ziemskie pole magnetyczne, które skierowało go w strefy okołobiegunowe naszej planety. Na skutek zderzeń cząstek wiatru słonecznego z molekułami gazów w ziemskiej atmosferze nastąpił proces ich świecenia, czego skutkiem jest zorza polarna.
Zjawisko to jest dość powszechne, ale jedynie w strefach polarnych naszej planety. Obserwacja zorzy polarnej z terenu Polski, to duże wyzwanie , bo zachodzi bardzo rzadko.
Takiej okazji nie mogli przepuścić obserwatorzy z Towarzystwa Obserwatorów Słońca. Bezchmurna aura nocy 12 sierpnia spowodowała szybą decyzję o podjęciu wyzwania. Pozostało tyko wybranie odpowiedniego miejsca obserwacji z otwartym horyzontem w kierunku północnym oraz brakiem sztucznego oświetlenia. Takich miejsc na terenie naszej gminy jest niestety coraz mniej, ale udało się. Z dala od miejskich świateł, wśród pól, widok rozgwieżdżonego nieba i kolorowej poświaty zorzy polarnej nad północnym horyzontem robił wrażenie. Dodatkowo pojawiające się meteory z roju Perseid dodawały urokowi temu zjawisku.
Słońce nadal jest bardzo aktywne i kolejna okazja do obserwacji tego zjawiska pewnie wkrótce się pojawi.
Obserwacje przeprowadzili:
Grzegorz Dałek
Piotr Urbański
Bardzo dziękujemy obserwatorom z Towarzystwa Obserwatorów Słońca za przekazane informacje i uwiecznienie zorzy na zdjęciach.