Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Nalepka w Strefie Czystego Transportu? Można, ale nie trzeba.

1 lipca w stolicy zacznie działać Strefa Czystego Transportu. Już dziś kierowcy mogą szybko sprawdzić swoje auta pod kątem zgodności z wymogami strefy. To ważne, bo aż 97 proc. Posiadaczy aut nie musi podejmować żadnych działań – nie potrzebuje się rejestrować ani starać o nalepkę.

Zakaz wjazdu do Strefy Czystego Transportu dotyczyć będzie aut benzynowych starszych niż 1997 r. oraz z silnikiem Diesla starszych niż 2005 r. Szacunki pokazują, że wymogów SCT obowiązujących od 1 lipca nie spełnia tylko około 3 proc. pojazdów poruszających się po Warszawie. Przy tym około połowa z tych 3 proc. to auta kwalifikujące się do jednego z kilku rodzajów tzw. wyłączeń.

W pierwszym etapie wdrażania SCT w Warszawie zdecydowana większość pojazdów spełnia więc jej wymogi i nie potrzebuje żadnej nalepki, wniosku czy zgłoszenia. Dla wszystkich pozostałych oferujemy możliwość złożenia wniosku online oraz punkt stacjonarny czynny do późnych godzin wieczornych.

Sprawdź swój pojazd w 30 sekund!

Centrum informacji o strefie stanowi miejska strona um.warszawa.pl/SCT. Za jej pośrednictwem, lub od razu pod adresem SprawdzSCT.zdm.waw.pl, można też przejść do prostego i szybkiego formularza.

https://um.warszawa.pl/-/nalepka-w-strefie-czystego-transportu-mozna-ale-nie-trzeba

1 / 3 który odpowiada na najważniejsze pytania mieszkańców, przyjezdnych i przedsiębiorców. Jeśli podczas weryfikacji okaże się, że pojazd spełnia wymogi strefy, to nic więcej nie trzeba już robić.

Taki samochód nie ma obowiązku posiadać jakiejkolwiek nalepki, a kierowca nie musi składać żadnych wniosków, ani rejestrować się gdziekolwiek. W takiej właśnie sytuacji jest aż 97 proc. kierowców jeżdżących po Warszawie.

A co, jeśli w toku weryfikacji okaże się, że pojazd nie spełnia wymogów strefy? Wówczas program poinformuje, jakie ewentualne kroki można podjąć dalej. Wszystkie formalności związane z wyłączeniem z wymogów strefy tych, którym to przysługuje, można załatwić przez internet.

Trzy podstawowe rodzaje wyłączeń dla osób fizycznych to:

zameldowanie w Warszawie i rozliczanie tu podatków;

bycie seniorem (ukończone 70 lat), bez dodatkowych wymogów;

posiadanie europejskiej karty parkingowej dla osób z niepełnosprawnością.

Wniosek o nalepkę, potwierdzającą prawo do wyłączenia, można następnie złożyć przez internet za pomocą tej strony um.warszawa.pl/SCT. Za obsługę całego procesu odpowiada stołeczny Zarząd Dróg Miejskich.

Punkt informacyjny SCT – czynny do godz. 20.00

Dla osób, które wolą załatwić sprawę osobiście, ZDM przygotował również możliwość złożenia wniosku fizycznie –
w punkcie przy ul. Chmielnej 124 (wejście od ul. Żelaznej). Działa on od poniedziałku do piątku w godzinach 8:00-20:00. Informacji o strefie udziela również Miejskie Centrum Kontaktu Warszawa 19115.

Brak nalepki? Nie będzie mandatu!

Przepisy nie wskazują żadnej kary za brak nalepki. Karany jest wjazd do strefy czystego transportu bez uprawnień. To właśnie stosowne uprawnienie – poprzez sczytanie tablicy rejestracyjnej, a nie nalepki – będzie sprawdzała Straż Miejska i Policja kontrolując kierowców. W ramach współpracy ZDM i Straży Miejskiej, do kontroli prowadzonych przez miasto, zostanie wykorzystany system przenośnych kamer.

Skip to content