Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

20 lat Polski w Unii Europejskiej!

Szanowni Państwo!
Drodzy Mieszkańcy Miasta i Gminy Żychlin!
1 maja 2024 roku to dzień szczególny, gdyż właśnie wtedy przypada 20. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej.
Przed dwudziestoma laty spełniło się marzenie wielu pokoleń Polaków i był to efekt ciężkiej pracy oraz wieloletnich przygotowań naszego kraju.
Jako Naród zawsze dążący do wolności, samostanowienia, rozwoju i wykorzystywania szans na zmiany, dostaliśmy do dyspozycji narzędzia, pozwalające nam wziąć sprawy w swoje ręce. Droga do realizacji najśmielszych planów stanęła otworem dzięki przynależności do wspólnoty wolnych i demokratycznych krajów Europy.

Doskonale zdawaliśmy sobie sprawę z szans rozwojowych jakie przynosi ta współpraca, ponieważ w czasie przygotowań do akcesji, odbywała się wymiana doświadczeń pomiędzy nami a krajami Wspólnoty, a wpływające już fundusze wsparcia powodowały, że Polska rozpoczynała gruntowną, infrastrukturalną metamorfozę.

Wszystko to mogło się odbyć dzięki zaangażowaniu władz naszego kraju, władz samorządowych województw, powiatów i gmin, ale przede wszystkim dzięki wsparciu lokalnych społeczności.

Powstawało wiele nowej infrastruktury technicznej, modernizowano drogi, rewitalizowano przestrzeń publiczną, budowano i modernizowano obiekty sportowe i kulturalne. Od 20 lat Polska jest częścią dynamicznego i rozwijającego się wspólnego rynku, który potrafił poradzić sobie z licznymi kryzysami.

Tysiące firm działających w Polsce, potrafiło z powodzeniem wykorzystać możliwości, jakie daje taka sytuacja. Nasze lokalne firmy jak ZME EMIT czy  Union Chocolate skrzętnie wykorzystywały wsparcie do rozwijania swojej działalności i tworzenia nowych miejsc pracy.

Warto również pamiętać o licznych programach wymiany dla młodzieży, szkoleniach i kursach dla pracowników różnych branż, wielu projektach społecznych podnoszących jakość życia oraz niwelujących nierówności. Wspólnota dała nam również możliwość swobodnego poruszania się po kontynencie, tak w celach turystycznych jak i w celu znalezienia nowego miejsca do życia.

W różnych programach skierowanych do samorządów, przedsiębiorców czy rolników, wykorzystane zostało wsparcie liczone w dziesiątkach milionów złotych. 

Europa jest wśród nas, Europa to my!
Polska i nasze małe ojczyzny, mogą pochwalić się wieloma sukcesami! Pomyślmy o tym w tym wyjątkowym dniu z uśmiechem i dumą!

Grzegorz Ambroziak
Burmistrz Gminy Żychlin

a flag with stars
Skip to content