Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Odznaka honorowa „Zasłużony dla Kultury Polskiej”

W dniu 20 marca br. podczas Sesji Rady Miejskiej w Żychlinie Burmistrz Gminy Żychlin Pan Grzegorz Ambroziak wręczył odznakę honorową „Zasłużony dla Kultury Polskiej” Pani Annie Marii Wrzesińskiej. Odznaka ta nadawana jest przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W dniu 07.04.2023 roku Burmistrz Gminy Żychlin zwrócił się do Ministerstwa z wnioskiem o nadanie odznaki honorowej. Wniosek został rozpatrzony pozytywnie i w dniu 19 października 2023 Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego Pan Piotr Gliński nadał odznakę honorową Pani Ani Wrzesińśkiej.

Anna Maria Wrzesińska ukończyła Wyższą Szkołę Pedagogiczną w Krakowie. Przez 33 lata pracowała dla oświaty miasta Żychlina, najpierw w Zespole Szkół Zawodowych nr 1, po transformacjach w Zespole Szkół w Żychlinie ucząc języka polskiego i historii.
Jest członkiem Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina od początku działalności, a od kwietnia 2014 roku prezesem TMHŻ, również wiceprezesem Związku Piłsudczyków Oddział Gąbin. Była aktywną radną Rady Miejskiej w Żychlinie (2014-2018), także członkiem Powiatowej Rady Pamięci Narodowej (2018).
Anna Wrzesińska od wielu lat aktywnie działa społecznie na rzecz miasta Żychlina.
Jako regionalistka i prezes TMHŻ, systematycznie organizuje duże kulturalne edukacyjne imprezy plenerowe, jak Wianki Dworskie czy rekonstrukcje historyczne, do których sama pisze scenariusze. Napisała scenariusze 5 inscenizacji historycznych: Szpital polowy w Dobrzelinie, Pamięci Katynia, Wysiedlania Żychlina, Krzyżacy w Żychlinie, Walka o polskość Polaków pod zaborami, w ramach Pikniku Narodowego z inscenizacją oraz była ich reżyserem.
Organizuje konkursy historyczno-literackie dla uczniów szkół Gminy Żychlin oraz gry miejskie. Przygotowuje
i realizuje wycieczki badawcze do miejsc związanych z historią Polski, min. do Radogoszczy,     twierdzy Modlin, śladami Bitwy Warszawskiej. Dwukrotnie w ciągu roku organizuje Apele Pamięci dla społeczności miasta Żychlina (15.08. i 17.09.) organizuje wystawy tematycznie związane z historią Polski i Żychlina. W 2022 r. przyczyniła się do powstania Izby Historycznej TMHŻ im. L. Zalewskiego w Żychlinie.
Pisze i publikuje artykuły dotyczące historii Żychlina, min. w „Kutnowskich Zeszytach Regionalnych”, Kutnowskim Słowniku Biograficznym oraz w prasie lokalnej dbając o upamiętnienie historii narodowej oraz lokalnej oraz o dziedzictwo kulturowe. Dokumentuje przeszłość Żychlina poprzez artykuły i fotografie.
Współpracuje ze szkołami Gminy Żychlin, z Młodzieżowym Ośrodkiem Socjoterapii „DoMOStwo”, Uniwersytetem Trzeciego Wieku i placówkami kulturalnymi w Żychinie. Na terenie powiatu kutnowskiego współpracuje z Towarzystwem Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, Stowarzyszeniem Historycznym Pułk 37 w Kutnie oraz Miejską i Powiatową Biblioteką Publiczną im. Stefana Żeromskiego w Kutnie. Wyjątkową przyjemnością było dla niej oprowadzanie po Gąbinie i Żychlinie prawnuka Szalona Asza.
Jest autorką książek „Ruch oporu ZWZ-AK Obwodu   Gąbin”,   „Ruch oporu w Żychlinie. W 80 rocznice rozbicia” oraz współautorką „Było ich pięciu. Dzieje rodzin Rojewskich z Gąbina”.
Zredagowała do druku 15 książek, w tym 10 dotyczących historii Żychlina: „Lista katyńska mieszkańców Gminy Żychlin”, „Mleczarnia 1926 — 1997”, „Przygody rycerza Chwała. Legendy i baśnie żychlińskie”, „Dziedzictwo Pruszaków”, „Żychlin a I wojna światowa”, „Rowerem do Rzymu, Santiago de Compostela i Fatimy”, „Rowerem w setną rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Wolno — Częstochowa — Wiedeń”, „Bogu i ludziom. Wiersze zebrane”, „Szlakiem wysiedleń z terenu Żychlina 21-23.04.1940 rok”. Przygotowała promocje tych książek.
Anna Wrzesińska wniosła duży wkład w kultywowanie i popularyzowanie kultury i regionalizmu wśród mieszkańców Żychlina. Tworzy kulturę, upowszechnia ją i zapewnia jakość działaniom, wykorzystując swoje umiejętności. W małych społecznościach kultura jest bogata bogactwem osobowości, a taką osobowością jest Anna Wrzesińska.

Odznaczenia:
Medal „Honorowego Obywatela miasta Fromborka” za udział w harcerskiej operacji „1001 Frombork” (1973),
Medal „Miasto i Gmina Gąbin – VII wieków tradycji”, najwyższe odznaczenie Gąbina, tzw. medal S.F. Składkowskiego (2010),
Brązowy, srebrny i złoty medal pamiątkowy Stowarzyszenia Dzieci Wojny w Polsce (2013, 2015, 2016).

Skip to content