Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Uwaga! Manipulacja!

Od wielu lat nasz samorząd współpracuje z samorządem ukraińskiego miasta Brody. W czasie wojennej zawieruchy w Ukrainie mieszkańcy Miasta i Gminy Żychlin kilkukrotnie wykazywali się empatią i udawało się mi się zawieźć do ukraińskich rodzin, szkół i osób potrzebujących wsparcie rzeczowe. Tymczasem w przestrzeni publicznej pojawiają się fejki, które mają nas zniechęcać do naszych sąsiadów i partnerów. Tym razem fejkowa informacja dotknęła naszych partnerów z Brodów.

Zatem w ślad za informacjami z polskich źródeł, własną obserwacją porównawczą materiału zdjęciowego i przede wszystkim za źródłami oficjalnymi dementuję doniesienia, znanego chyba z niedopowiedzeń i prób manipulacji portalu, jakoby zrujnowano ciężkim sprzętem, odnowiony polski cmentarz wojskowy w Brodach, podczas prac porządkowych.

Jest to NIEPRAWDA! Duża kwatera polskich żołnierzy pozostała nienaruszona. Prace zostały wykonane na terenie sąsiednim gdzie ujawniono również w ziemi kilka krzyży i ma być ten teren uporządkowany.  

W polskich źródłach znajdują się informacje o pracach renowacyjnych w sąsiedztwie kwater odnowionych wspólnie przez Motocyklistów Zlotu Huta Pieniacka, Radę Miejską w Brodach i Stowarzyszenie Huta Pieniacka, na którym w lipcu składałem wspólnie z merem Brodów Anatolijem Belejem symboliczne wiązanki. Z moich zdjęć wykonanych podczas pobytu na cmentarzu wynika, że te zaprezentowane w fejkowej informacji zdjęcia nie odpowiadają wyglądowi krzyży z odnowionego cmentarza. Ziemia ze śladami pojazdów znajduje się wśród zadrzewień i krzaków, a na terenie odnowionym była tylko trawa.

!!! Konsulat Generalny RP we Lwowie po oględzinach miejsca rzekomych zniszczeń podaje komunikat:

Komunikat dot. rzekomego zniszczenia cmentarza w Brodach

W związku z pojawieniem się w przestrzeni medialnej fałszywych doniesień o rzekomym zniszczeniu kwatery żołnierzy poległych w I wojnie światowej oraz żołnierzy polskich poległych w 1920 r. na cmentarzu w Brodach na Ukrainie Konsulat Generalny RP we Lwowie informuje, że zdarzenie takie nie miało miejsca.

Pracownik Konsulatu Generalnego RP we Lwowie zweryfikował przedmiotowe doniesienia bezpośrednio na miejscu rzekomego zdarzenia i stwierdził, że prace porządkowe prowadzone wokół nekropolii nie naruszyły pomników kwatery.

Ponadto proboszcz parafii rzymskokatolickiej w Brodach potwierdził, że w trakcie prowadzonych na cmentarzu prac porządkowych nie doszło do zbezczeszczenia żadnych nagrobków

https://www.facebook.com/photo?fbid=785729146922062&set=a.299429042218744&locale=pl_PL

W jednym ze źródeł polskich zamieszczono zdjęcia satelitarne z zaznaczeniem wykonywania miejsca prac renowacyjnych w sąsiedztwie kwater polskich żołnierzy.

To niestety kolejny raz gdy podawane i powielane są fałszywe informacje z różnych serwisów (akcja rosyjskich trolli???), których celem jest rozognianie ran i wzmaganie nienawiści między Polakami i Ukraińcami.

Jako samorząd Żychlina współpracujemy ze Związkiem Polaków Orzeł Biały we Lwowie oddział w Brodach i nie potwierdzono nam faktu zniszczenia odnowionych mogił, a sytuacja znalezionych nowych pochówków na zakrzaczonym terenie ma być wyjaśniona.

Sam mogłem przekonać się, że mieszkańcy i władze Brodów są pozytywnie nastawieni do naszej współpracy i odnoszą się z szacunkiem do bardzo traumatycznej historii Polaków na Wołyniu.     

Na zdjęciu poniżej w tle widać białe krzyże polskich wojskowych na odnowionej kwaterze. Ponadto Krzyż jest pokryty mchem i nieodnawiany. Nie odpowiada wyglądowi białych krzyży z odnowionej kwatery.

Wygląd kwatery z białymi krzyżami, które pozostały nienaruszone.

Skip to content