Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Z okazji Twoich urodzin, Polsko!

Mieszkańcy Żychlina jak zawsze nie zawiedli i na hasło “do Flagi!” stawili się licznie, za co składamy najserdeczniejsze wyrazy uznania i podziękowania. 105 urodziny Polski to cudowna okazja, by być razem i świętować tę doniosłą rocznicę.

Spotkaliśmy się już tradycyjnie, przed Żychlińskim Domem Kultury, aby tam uformować kolumnę i przemaszerować z naszą piękną, 50 metrową Flagą do centrum miasta, na plac przed fontanną. Na czele kolumny, wzorem lat ubiegłych kroczyli przedstawiciele władz miasta:
p. Burmistrz Gminy Żychlin, Grzegorz Ambroziak, p. Przewodnicząca Rady Miejskiej
w Żychlinie, p. Elżbieta Sikora oraz liczna reprezentacja Radnych, p. Dyrektor Żychlińskiego Domu Kultury, Magdalena Modrzejewska-Rzeźnicka, przedstawiciele szkół i instytucji oraz Mieszkańcy Żychlina. Wszyscy w radosnych, podniosłych nastrojach – wszak obchodziliśmy 105 rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Cały czas dochodzili do nas mieszkańcy, włączali się do pochodu, razem śpiewaliśmy pieśni patriotyczne, znane i lubiane piosenki o wolności, piosenki które wszyscy znają. Był to przepiękny moment jedności pod znakiem Flagi, którą nieśliśmy z miłością i szacunkiem – młodzi i starsi, nauczyciele i uczniowie, rodzice, dzieci i dziadkowie. Taka chwila wyciska łzy z oczu i sprawia, że czuje się dumę i radość.

Kiedy zgromadziliśmy się na placu przed Kościołem, na hasło od p. Burmistrza rozbrzmiały dźwięki “Mazurka Dąbrowskiego”. Mieszkańcy ochoczo włączyli się wspólnego odśpiewania Hymnu – był to kolejny, podniosły moment miejskich uroczystości w rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. Następnie wszyscy obecni wysłuchali okolicznościowego przemówienia p. Grzegorza Ambroziaka, Burmistrza Gminy Żychlin. W swoim wystąpieniu p. Burmistrz dziękował Mieszkańcom za obecność i podkreślał rangę dnia 11 listopada w naszej historii. Po wysłuchaniu przemówienia, Mieszkańcy pomogli nam zwinąć i zabezpieczyć Flagę, a potem udaliśmy się do Kościoła, aby w asyście Sztandarów ze szkół, zakładów pracy i instytucji, w obecności Włodarzy miasta uczestniczyć we Mszy Św. w intencji Ojczyzny.

Na zakończenie tego pięknego, uroczystego dnia zaprosiliśmy Mieszkańców do wysłuchania okolicznościowego koncertu w wykonaniu Gminnej Orkiestry Dętej działającej przy Ochotniczej Straży Pożarnej w Mazewie. Orkiestrę prowadzi kapelmistrz Jarosław Czerwczak. Nasi goście przygotowali dla nas przepiękny, wzruszający koncert, który niezmiernie spodobał się Mieszkańcom. Za te chwile wzruszenia dziękujemy z całego serca i pozostajemy z podziwem dla kunsztu muzycznego Gminnej Orkiestry Dętej z Mazewa.

Tegoroczne Święto Niepodległości uczciliśmy godnie. Cieszymy się, że Mieszkańcy z takim zaangażowaniem uczestniczą w przygotowywanych przez nas obchodach. Z okazji 105 rocznicy odzyskania niepodległości przygotowaliśmy jeszcze jedną niespodziankę –
12 listopada o godzinie 19.00 koncert “Dwa światy w czterech dłoniach” w wykonaniu Aleami Piano Duo – Aleksandra Pazdyga-Chojnacka i Michał Chojnacki.

Info i Foto: Żychliński Dom Kultury

Skip to content