Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

The Daffodil Project (Projekt Żonkil)

Kiedy widzisz coś, co jest niewłaściwie, niesprawiedliwe, nie fair, musisz zabrać głos. Musisz coś powiedzieć; musisz coś zrobić – John Lewis

Młodzież z Ośrodka Socjoterapii „DoMOStwo” w Żychlinie wraz z nauczycielką Ewą Rutkowską wzięła udział w ogólnoświatowej inicjatywie  The Daffodil Project (Projekt Żonkil), realizowanej w ramach współpracy z Holocaust Education and Genocide Awareness Organization. Organizatorzy Project Daffodil dążą do zbudowania Ogrodu Pamięci o Holokauście  poprzez posadzenie 1,5 miliona żonkili na całym świecie ku pamięci dzieci i we wsparciu dla dzieci, które nadal cierpią w obliczu ludobójstwa i kryzysów humanitarnych w dzisiejszym świecie. Podczas Holokaustu półtora miliona dzieci zostało zamordowanych w okupowanej przez hitlerowców Europie.  Celem podejmowanych działań jest zwiększenie świadomości na temat Holokaustu i innych ludobójstw, jak również pamięć o przeszłości i przeciwstawianie się występującej w dzisiejszym świecie niesprawiedliwości.

Projekt Daffodil rozpoczął się w 2010 roku jako pomysł i marzenie. W 2010 roku organizatorzy projektu zasadzili pierwszy ogród pamięci z 1800 żonkilami. Do tej pory  posadzono ponad 900 000 żonkili w około 500 miejscach na całym świecie. 

Organizatorzy Projektu Daffodil mają już ponad 250 partnerów na całym świecie, w tym synagogi, kościoły, placówki oświatowe (szkoły podstawowe, gimnazja, licea i uniwersytety), parki miejskie i ogród botaniczny. W tym roku Młodzież z Ośrodka Socjoterapii „DoMOStwo” w Żychlinie dołączyła do grona partnerów tego projektu poprzez posadzenie żonkili przy kamieniu pamiątkowym poświęconym żychlińskiej społeczności żydowskiej zamordowanej w Zagładzie przez niemieckich nazistów. Żonkile posadzone zostały ku pamięci żydowskich dzieci z Żychlina rozstrzelanych wraz z rodzicami  przez hitlerowców podczas okupacji niemieckiej. Młodzież poznała imiona i nazwiska zamordowanych żychlińskich dzieci, a także wysłuchała ciekawych informacji historycznych przekazanych przez przechodzącego obok burmistrza Żychlina pana Grzegorza Ambroziaka.

Kształt i kolor żonkili reprezentują żółte gwiazdy, które Żydzi byli zmuszeni nosić podczas Holokaustu. Żółty to kolor pamięci. Żonkile reprezentują naszą przejmującą nadzieję na przyszłość. Są odporne i każdej wiosny powracają z rozbłyskiem koloru, co oznacza nadzieję, odnowę i piękno. 

Projekt Daffodil honoruje pamięć i życie tych, którzy zginęli, honoruje  ocalonych i przypomina nam, abyśmy wstawiali się w obronie tych, którzy dzisiaj cierpią na całym świecie.

Bożena Gajewska

Inicjatorka i koordynatorka akcji sadzenia żonkili w Żychlinie w ramach ogólnoświatowego Projektu Daffodil, aktywistka w Sieci Forum Dialogu

Skip to content