Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Nadanie Sztandaru Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Grabowie.

Historia nie tworzy się sama – historię tworzą ludzie i ich dzieła. I takim właśnie dziełem na miarę historii była uroczystość nadania sztandaru Szkole Podstawowej im. Marii Kownackiej w Grabowie.

Sztandar uznawany jest za symbol najważniejszych wartości, miłości do Ojczyzny, wierności, honoru i męstwa. Uczniowie oddają mu cześć podczas najważniejszych wydarzeń: rozpoczęcia i zakończenia roku szkolnego, święta Patrona, uroczystości patriotyczno-religijnych, świąt narodowych oraz innych uroczystych apeli. Sztandar jest jak znak rozpoznawczy. To symbol tradycji i historii. Łączy tych, którzy opuszczają progi szkoły, jak i obecnych oraz przyszłych jej uczniów. Niezwykłe wyróżnienie, zaszczyt i przywilej spotyka osoby, które wchodzą w skład pocztu sztandarowego.

W dniu 27 października 2023 roku miała miejsce szczególna uroczystość dla społeczności szkolnej Szkoły Podstawowej im. Marii Kownackiej w Grabowie.  Uroczystość nadania sztandaru, która zgromadziła społeczność szkolną oraz wielu dostojnych gości. Warto było czekać na ten wspaniały moment. Po odegraniu Hymnu nastąpiło poświęcenie sztandaru przez Proboszcza Parafii  Żychlin Wiesława Frelka. Wzruszającą i podniosłą chwilą było przekazanie sztandaru przedstawicieli  Rady Rodziców na ręce pani Dyrektor Barbary Pietrzak,  która ucałowała go, a następnie przekazała szkolnemu pocztowi sztandarowemu.  W dalszej kolejności przedstawiciele uczniów złożyli uroczyste ślubowanie. Kolejnym etapem uroczystości było symboliczne wbicie gwoździ w tablicę pamiątkową. Część oficjalną spotkania zwieńczyły wystąpienia zaproszonych gości. Przemówieniom i gratulacjom nie było końca. W części artystycznej uczniowie oraz  przedszkolaki  zaprezentowali montaż słowno-muzyczny, podczas którego została przybliżona postać Patrona szkoły Marii Kownackiej. Występy  wzbudziły duże zainteresowanie i bardzo podobały się zebranym. Akcentem kończącym obchody nadania sztandaru szkole było wprowadzenie na salę dwupiętrowego tortu ufundowanego przez Burmistrza Gminy Żychlin Pana Grzegorza Ambroziaka, co zrobiło ogromne wrażenie na zebranych. Na pamiątkę tej doniosłej uroczystości, przed szkołą posadzono Dąb Plastuś jako wyraz  szacunku dla  przeszłości i teraźniejszości.

Sztandar będzie zajmował szczególne miejsce w naszej szkole. To właśnie na niego będą ślubować uczniowie klas ósmych opuszczając mury szkoły oraz klas pierwszych podczas uroczystości pasowania na ucznia.

Autor notatki: Agnieszka Karolak

Zdjęcia: Aleksandra Ćwiek

Skip to content