Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Spory zawód po ogłoszeniu wyników naboru na modernizację zabytków.

Żychlin złożył dopuszczoną regulaminem maksymalną liczbę 10 wniosków o dofinansowanie w ramach 1 naboru Rządowego Programu Odbudowy Zabytków na łączną kwotę 12,94 mln zł. Przyjęte do realizacji zostały jedynie 2 wnioski, złożone na renowację zabytków w kościele w Żychlinie i w Śleszynie za kwoty po 98 tys. zł.

„To duży zawód dla nas, ponieważ nasze inwestycje oraz inwestycja Ochotniczej Straży Pożarnej zostały odrzucone – powiedział burmistrz Grzegorz Ambroziak – W pierwszej edycji większość wybranych zadań to zadania dla kościołów, ale na szczęście wczoraj ogłoszono drugą edycję.”

Urząd w drugiej edycji naboru ponowi swoje wnioski o dofinansowanie z pierwszego naboru, a wnioskował na następujące zadania:

  1. Odbudowa zabytkowej synagogi z przeznaczeniem na cele społeczne: etap I i II – 7 mln zł w dwóch wnioskach po 3,5 mln zł.
  2. Adaptacja budynku przy ulicy 1-go Maja w Żychlinie na potrzeby Centrum Aktywności Lokalnej – 3,5 mln zł.
  3. Rewitalizacja kamienicy komunalnej w strefie staromiejskiej w Żychlinie przy ul. Narutowicza 61 (tzw. „pałacyk przy rzece”): etap I i II – 1 mln zł w dwóch wnioskach po 500.000 zł
  4. Modernizacja budynku strażnicy straży pożarnej w Żychlinie przy ul. 3 Maja – 150.000 zł
  5. Mała rewitalizacja w strefie staromiejskiej w Żychlinie: etap I i II – 300.000 zł w dwóch wnioskach po 150.000 zł.

„Z żalem przyjąłem wyniki naboru pierwszej edycji – mówi burmistrz Żychlina – ponieważ liczyłem, że dostaniemy dotację przynajmniej na dwa zabytki, i że może nasza straż otrzyma dotację. Oczywiście najchętniej wykorzystalibyśmy środki na dużą modernizację, ale jeśli pula nie była zbyt wielka, to chociaż warto byłoby zmodernizować np. kamienicę przy ul. Narutowicza czyli tzw. pałacyk. Nadal będziemy rokrocznie rewitalizować nasze zabytkowe kamienice, ale mamy mocno ograniczone środki finansowe, dlatego cieszę się, że bardzo szybko ogłoszono drugi nabór. Oby więcej środków przeznaczono na świeckie zabytki”.

Na zdjęciach poniżej realizacje modernizacji zabytkowych kamieniczek z ostatnich lat, wykonane za środki własne Gminy Żychlin. W części tych obiektów prowadzone są również przygotowania do likwidacji pieców węglowych oraz podłączenia budynków do miejskiej sieci c.o.

W pierwszym naborze w zakresie odbudowy zabytków, z pośród 306 wniosków ocenionych pozytywnie w naszym województwie, aż 255(!) to wnioski na obiekty sakralne. Środki dla gmin w Powiecie Kutnowskim też były bardzo małe, bo to tylko 3.038.300 zł łącznie dla 5 gmin, podczas gdy średnio w województwie to była kwota prawie 6,9 mln złotych. Liczymy, że w drugim naborze będzie większy nacisk na świeckie zabytki, a nasz powiat również zostanie bardziej doceniony.

W powiecie radomszczańskim gminy otrzymały łącznie 13,8 mln zł, w brzezińskim 12,6 mln zł, w łódzkim wsch. 11,5 mln zł., w wieluńskim 11,4 mln. zł a w skierniewickim 10,1 mln zł. To pięć najwyższych łącznych kwot dla gmin w powiecie. A na drugim biegunie mamy gminy powiatu zduńskowolskiego tylko 1,9 mln zł, nasze gminy w kutnowskim 3 mln zł, w pabianickim 3,4 mln. zł., w wieruszowskim 3,5 mln zł i w pajęczańskim 3,8 mln zł. Jak widać jest ro spory rozrzut a gminy z Powiatu Kutnowskiego nie mają zbyt dużych powodów do radości. Liczymy, że zmieni się to na naszą korzyść w drugim naborze. Data zakończenia naboru to 16 sierpnia. Trzymamy kciuki za kutnowskie!

Skip to content