Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Proszę o wsparcie akcji humanitarnej!

Szanowni Państwo,

Od ponad roku, wszyscy z uwagą obserwujemy to, co dzieje się za naszą wschodnia granicą. Niespodziewany atak Rosji na wolną i demokratyczną Ukrainę odcisnął piętno krwawej i bezsensownej agresji, gwałtów, zabijania niewinnych dzieci i kobiet, jak w miasteczkach pod Kijowem, oraz niszczenia dobytku wielu pokoleń mieszkańców. Rakiety spadają na budynki mieszkalne, szkoły i szpitale. Agresor nie czuje żadnych ograniczeń moralnych, a skala deprawacji rosyjskiego dyktatora i żołnierzy wydaje się nie mieć końca. Ostatnie wydarzenia związane z wysadzeniem tamy elektrowni wodnej wywołują kolejne ludzkie dramaty i prowadzą do kryzysu humanitarnego.

Przy ogromnym zaangażowaniu społeczności miasta i gminy Żychlin, w ubiegłym roku przygotowane i dostarczone zostały dwa duże transporty z pomocą humanitarną. Stało się to dzięki dobrowolnym wpłatom mieszkańców, zbiórkom rzeczowym i udziałowi środków finansowych bezpośrednio z budżetu naszej gminy. Mogliśmy zawieźć potrzebującym materiały opatrunkowe, racje żywnościowe i osobisty osprzęt dla żołnierzy, żywność trwałą oraz gotowe dania i środki higieny dla niemowląt. Zakupiliśmy również profesjonalną syrenę dachową o zasięgu ponad 6 km dla potrzeb alarmowania przeciwlotniczego, noktowizor, profesjonalne latarki i temu podobny sprzęt dla ochotników ochraniających nasze miasto partnerskie przed dywersantami. Wysyłane zestawy pomocy wynikały z określonych próśb ze strony ukraińskiej i przygotowanego wykazu rzeczy niezbędnych.

W Żychlinie i okolicach jest wielu ludzi dobrej woli, mieszkańców sołectw i miasta oraz instytucji i przedsiębiorstw, które wsparły nasze zbiórki finansowe i rzeczowe. Dziękuję za Waszą solidarność i bezinteresowną pomoc, która z uwagi na ciągłe ataki i bombardowania cywilów jest jednak cały czas potrzebna.

W chwili obecnej dzięki osobistemu zaangażowaniu pracowników lokalnego oddziału firmy Cargill (szczególne podziękowania kieruję do Krzysztofa Wojtalewicza), gmina otrzymała znaczną darowiznę w kwocie 30.000 zł. Środki te pozwolą na przygotowanie kolejnego transportu z pomocą humanitarną. Tym razem planujemy dotrzeć do domu samotnej matki w miasteczku w Obwodzie Kijowskim, szkoły podstawowej w w miasteczku w Obwodzie Tarnopolskim i oczywiście do naszego miasta partnerskiego Brody, w którym zabezpieczono wielu uchodźców ze wschodniej Ukrainy objętej walkami. 

Jeżeli bylibyście Państwo skłonni, żeby wesprzeć przygotowanie transportu z pomocą humanitarną możecie :

 1. dokonać wpłaty dowolnej kwoty na otwartą zbiórkę internetową https://pomagam.pl/zychlin-dla-ukrainy.
  • dotychczas z tej zbiórki zakupiono i dostarczono do Ukrainy pomoc w kwocie 22.500 zł
 2. lub dostarczyć jedną z rzeczy wymienionych niżej do punktu zbiórki w Gminnym Centrum Promocji i Inwestycji przy ul. Barlickiego 15a
  • chemia gospodarcza
  • produkty żywnościowe trwałe (makarony, olej, mąka, suche racje żywnościowe, cukier)
  • produkty do długoterminowego przechowywania (puszki)
  • dania błyskawiczne
  • chusteczki nawilżane i chusteczki suche
  • pampersy i produkty dla niemowląt (zupki, przeciery)
  • śpiwory
  • karimaty.

Zbiórka rozpoczyna się 15 czerwca i potrwa do 28 czerwca.

Dziękuję za wszelką udzieloną pomoc!

Grzegorz Ambroziak

Skip to content