Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Fakenewsy. List otwarty do redaktora naczelnego NŁ.

W czasie swojej pracy niejednokrotnie miałem do czynienia z dość swobodną interpretacją danych, które w swoich artykułach prezentuje Pani Dorota Grąbczewska dziennikarka tygodnika Nowy Łowiczanin. Z zasady nie komentuję i nie prostuję różnych „rewelacji” (w nowomowie fakenewsów), ale tym razem pokusiłem się o przygotowanie sprostowania do jednego z arytkułów.

Robię to nie w obronie swojej osoby, a w obronie dobrego imienia zespołu pracowników Żychlińskiego Domu Kultury oraz wszystkich, którzy z nim współpracują i z oferty naszego Zedeku chętnie i często korzystają.

Treść artykułu uderza bowiem bezprawnie w naprawdę dobrze działającą i rozwijającą się instytucję kultury jaką jest Zedek.

Zrobię to w formie poniżej zamieszczonego listu otwartego do Redaktora Naczelnego tygodnika Nowy Łowiczanin.

„Szanowny Panie Redaktorze,

piszę do Pana ten pewnie zbyt długi list, ale może uda się Panu doczytać go do końca. Niestety po zapoznaniu się z artykułem „Święta Żychlina nie będzie, (…)” w ostatnim numerze Waszego tygodnika, autorstwa Pani redaktor Doroty Grąbczewskiej, nie mogłem pozostawić go bez komentarza, a w zasadzie postanowiłem wyręczyć Panią redaktor w jej pracy dziennikarskiej, czyli po prostu rzetelnie ją wykonać, żeby sprostować nieprawdziwe informacje zawarte w artykule. Jednocześnie zwracam po raz kolejny uwagę Redaktora naczelnego gazety, że tytuł traci jednak na wiarygodności i swoją reputację, kiedy czytelnik konfrontuje informacje z artykułów z faktami oraz wydarzeniami.

Wspomniany artykuł zawiera szereg nieprawdziwych, a w zasadzie tylko nieprawdziwe informacje i ogólnie kreuje krzywdzący osąd sytuacji związanej z działalnością Żychlińskiego Domu Kultury oraz Gminy Żychlin.

Autorka w treści artykułu twierdzi, że:

  1. „Po raz czwarty nie będzie organizowane w tym roku Święto Żychlina, (…)” i jest to nieprawdziwe stwierdzenie, ponieważ Święto Żychlina zaplanowane jest na wrzesień (3.09), między innymi z uwagi na liczne imprezy w okolicznych miejscowościach odbywające się w maju, a ponadto w roku ubiegłym Święto Żychlina odbyło się, wbrew temu, co twierdzi autorka artykułu – w załączeniu linki do relacji z 2022 (https://zedek.pl/2022/05/30/swieto-zychlina-rozpoczecie/ ; https://zychlin.eu/2022/05/23/zapraszamy-na-swieto-zychlina-2022/; https://zedek.pl/2022/05/28/biesiada-z-kultura-juz-po-raz-piaty/ ). Oczywistym jest, że ze względu na pandemię święto nie mogło odbyć się w latach 2020-2021.
  1. „Na dzień 1 czerwca też nie będzie zabawy dla najmłodszych.” i jest to nieprawdziwe stwierdzenie, ponieważ od 22 maja widnieje zaproszenie do Zedeku na https://zedek.pl/2023/05/22/dzien-dziecka/ (pod patronatem medialnym Nowego Łowiczanina!!!), a ponadto Gmina Żychlin organizuje w dniu 1 czerwca zabawę dla dzieci – polecam https://zychlin.eu/2023/05/29/zapraszamy-na-dzien-dziecka/
  2. „Również remont w Żychlińskim Domu Kultury też jest wielką niewiadomą. Dlaczego? – Brak pieniędzy!” i jest to nieprawdziwe stwierdzenie, ponieważ w projekcie uchwały na sesję w dniu 31 maja znajdują się środki zwiększające dotację dla Zedeku o 40.000 zł do kwoty łącznej 185.000 zł – czyli na tyle ile w chwili obecnej potrzeba pieniędzy na modernizację. Tworzony jest natomiast kosztorys na kolejne inwestycje w sanitariatach Zedeku, ale do czasu poznania szacunkowej kwoty, nie wprowadzaliśmy środków do budżetu.
  3. Z obowiązku dochowania dziennikarskiej rzetelności, Pani Redaktor mogłaby pokusić się o porównanie faktycznych wielkości środków wydatkowanych na realizację zadań modernizacyjnych w obiektach w Żychlinie i w Bedlnie. Porównując obie gminy, to nam wystawia złe świadectwo, a tymczasem Urząd Marszałkowski w Łodzi właśnie w Żychlinie, w naszym zmodernizowanym m.in. za unijne środki domu kultury (trzeba przyznać, że inwestycją można się chwalić) realizuje film promocyjny Województwa Łódzkiego, pod hasłem przewodnim związanym ze zmieniającym się pięknie gminom dzięki środkom unijnym. Biorąc to pod uwagę, „dokonania dziennikarskie” Pani redaktor stają się wręcz groteskowe. Widział Pan Redaktor naczelny nasz obiekt? Może warto, co pozwoli Panu lepiej ocenić rzeczony artykuł.
    W Żychlinie po prostu zaczęliśmy wcześniej niż nasi sąsiedzi. Wcześniej niż u naszych sąsiadów zza miedzy, pozyskiwaliśmy dotacje zewnętrzne, bo inwestycje w Zedek w Żychlinie rozpoczęliśmy już od 2017 roku. Finansujemy również w znacznym stopniu działalność naszego domu kultury ze środków własnych, dlatego w ramach inwestycji pięknie zmieniła się sala widowiskowa ze sceną, sala kameralna, korytarze i sale instruktorów, zakupiono nowy osprzęt nagłośnienia sali. Nie żałujemy pieniędzy na inwestycje, a licznie korzystający z naszej oferty bieżącej dorośli mieszkańcy i ich dzieci widzą, jak wiele ofert ma Zedek dla nich, więc może wyrabiać sobie zdanie na temat tygodnika, jak czyta podobne fakenewsy tworzone przez Panią redaktor Dorotę Grąbczewską. W dalszej części przedstawiam wykaz działań domu kultury z 2022 r.      
  4. Na marginesie dodam, że chciałbym kiedyś poznać tego mitycznego mieszkańca Żychlina, który komentuje wydarzenia dla Pani redaktor. Nie może też zasłaniać się informacjami od Pani Dyrektor Zedeku, której wypowiedź miała skrócić według potrzeb fakeartykułu.

Podsumowując, chciałem pogratulować Panu Redaktorowi naczelnemu wysokiego poziomu profesjonalizmu pracownika. I nie proszę o sprostowanie, ponieważ stosowane informacje zostaną udostępnione w naszych kanałach informacyjnych, które są wiarygodne dla odbiorcy.

Dla pogłębienie wiedzy Pana Redaktora naczelnego i umożliwienia lepszego osądu sytuacji przedstawiam streszczenie naszej działalności za 2022:

Główne zadania Żychlińskiego Domu Kultury to prowadzenie zajęć z zakresu edukacji i animacji kulturalnej, organizacja własnych imprez, miejskich wydarzeń kulturalnych oraz organizacja zimowego i letniego wypoczynku dla dzieci, promocja amatorskiego ruchu seniora. W swojej bogatej ofercie Żychliński Dom Kultury posiada ponad 26 rodzaje zajęć dla maluchów, dzieci, młodzieży, dorosłych i seniorów, które prowadzone są przez fachową i wszechstronnie przygotowaną kadrę instruktorów. Są to zajęcia o charakterze: muzycznym, tanecznym, plastycznym, teatralnym, edukacyjnym, rekreacyjnym i sportowym.

W Żychlińskim Domu Kultury istnieją sekcje: taneczne, plastyczne, językowe, muzyczne, teatralne, sportowe, klub Seniora Radość z zespołem Melodia, Kapela Ludowa Dobrzeliniacy, Uniwersytet Trzeciego Wieku, Żychliński Dom Kultury współpracuje również z Zespołem wokalno-instrumentalnym Śleszynianki.

Żychliński Dom Kultury posiada specjalną ofertę skierowaną do mieszkańców powyżej 50 roku życia, którą realizuje w ramach sekcji Uniwersytet Trzeciego Wieku. Oferta zawiera propozycję cyklicznych warsztatów, jak również szeroki wachlarz zajęć obejmujący: gimnastykę korekcyjno-usprawniającą, język angielski, rosyjski, rękodzieło artystyczne, taniec, informatykę, Akademię Rysunku i Malarstwa, mozaikę szklaną, chór „Złoty Akord”, zajęcia literacko–dyskusyjne, zajęcia teatralne. Oferta wydarzeń obejmuje koncerty, przeglądy, konkursy, spektakle, pokazy artystyczne, pikniki, bale dla dorosłych. Budując naszą ofertę, staramy się odpowiadać na potrzeby naszych mieszkańców.

W ofercie znalazły się warsztaty prowadzone dla dzieci o różnorodnej tematyce, oferta skierowana była do przedszkolaków oraz klas I – III jak i placówek z gmin ościennych. Zajęcia cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

W 2022 prowadziliśmy warsztaty w pracowni krawieckiej i plastycznej: „Drzewko szczęścia” – makrama; „Kartka 3D” – warsztaty artystyczne; „Lalki teatralne”; „Wielkanocny zając”; „Dekoracja wielkanocna”; „Upominek dla Mamy”; „Pisanka inaczej”; „Palemka Wielkanocna”; „Baranek w zagrodzie”; „Konik na biegunach”; „Makramowy skrzacik”;

Warsztaty artystyczno–edukacyjne dla szkół i przedszkoli: „Kwiatki na Dzień Matki”, „Tradycje wielkanocne znane i mniej znane”, „Warto śmiecić mniej”, „Wiosennie i bajkowo”, „Bajkoszukanie z ŻEDEKUSIEM” – gra terenowa, „Kolorowe kredki”, „Dzień kundelka”, „Czarodziejskie andrzejki z ŻEDEKUSIEM” i „Zimowo – bajkowo”.

Wydarzenia: koncerty, spektakle, imprezy plenerowe: Spektakl „Skrzydlaty odlot”, Spotkanie z Marcinem Dańcem, Koncert Walentynkowa TM BRASS, Spektakl „Złote jajko” – Teatr Igraszka, Koncert Od Musicalu do Swinga, Spektakl „Ach te nasz Babcie”, I Ogólnopolski Festiwal Piosenki Polskiej „Czas na piosenkę”, Spektakl „Strach na wielkie oczy”, Spektakl „Mniam Mniam”, Spektakl TETE-A TETE, V Biesiada z Kulturą, IV Festiwal Czerwone Jabłuszko, Przeplatanki Artystyczne, Święto Żychlina (koncert Polsko-Ukraiński, interaktywny program dla dzieci Tęczowa Wyspa. Recital Magdaleny Tomeckiej, Koncert zespołu SKANER), Miejskie obchody 83 Wybuchu II Wojny Światowej, Dożynki Gminne (koncerty Johny Band, Jagoda & Brylant, zabawa taneczna), Miejskie Uroczystości z okazji 104 rocznicy Odzyskania Niepodległości, Koncert Świąteczny „Przyjaciele nie tylko od święta”,

Konkursy: Konkurs sms z okazji dnia Babci i Dziadka, Konkurs plastyczny „Dzień Babci i Dziadka 2022”, Konkurs rodzinny na stroik wielkanocny, Konkurs recytatorski „Słowem Malowane – Marzenie mam o pięknym świeci”, Konkurs plastyczny – Złota Polska Jesień – miejsce, które kocham”,

Projekt: Seniorze – ćwicz, twórz, działaj (wycieczka do Uniejowa, warsztaty z tańca towarzysko – użytkowego, warsztaty mozaiki szklanej, warsztaty akademii rysunki i malarstwa, warsztaty teatralne, warsztaty wokalne, wyjazd do teatru muzycznego w Łodzi na Miss Sajgon, warsztaty jogi, warsztaty gimnastyki korekcyjnej z piłkami rehabilitacyjnymi, w ramach projektu został przygotowany spektakl teatralny „niespodzianka dla dzieci” w wykonaniu Grupy teatralnej Seniorów, podsumowanie projektu: spektakl, prezentacja multimedialna, wystawa prac mozaiki szklanej, rękodzieła artystycznego i akademii rysunku i malarstwa.

Wycieczki: Kutno „Potworna rodzinka 2”, Rzgów – MANDORIA, Łódź – „Madagaskar” Teatr Muzyczny.

Inne wydarzenia, w których Żychliński Dom Kultury brał udział: Wernisaż wystawy Śladami żychlińskich Żydów, Udział w Biesiadzie u Apostołów, Udział w IV Przeglądzie Pieśni Ludowej w Klonowcu, Udział w odsłonięciu tablicy Ku pamięci żychlińskich Żydów, Udział w Dożynkach w Dąbrowicach, Udział w II Ogólnopolskim Festiwalu Muzyki Ludowej „Złota Leszczyna”, Udział w Miejskich obchodach rocznicy Bitwy Warszawskiej, Zakładanie Ogrodu Deszczowego, Dożynki Powiatowe w Krzyżanowie, Udział w otwarciu izby historycznej w TMHŻ im. Ludwika Zalewskiego, Miejskie uroczystości z okazji rocznicy agresji armii radzieckiej na Polskę, Udział w Forum Ludzi Kultury Powiatu Kutnowskiego, Badania profilaktyczne – zaćma i Współpraca z mobilnymi mammobusami.

W roku 2022 została przeprowadzona modernizacja sali widowiskowej w skład, którego wchodziło: wymiana podłogi wraz z wykonaniem wylewki oraz kanałów elektrycznych, zdjęcie boazerii, gładź i malowanie sali, wymiana elektryki ściennej. Zmodernizowano hol na pierwszym piętrze: nowa podłoga, instalacja elektryczna, nowy sufit, wymiana 10 par drzwi wraz z postawieniem nowej ściany działowej.

W Żychlińskim Domu Kultury jest zatrudnianych 8 osób. Poza dyrektor i księgową są to instruktorzy (4) i pracownicy gospodarczy (2).

Poziom budżetu jednostki w latach 2014-2022 przedstawia się następująco:

20142015201620172018
Budżet jednostki w zł675.370692.870727.870752.870822.000
Zmiana w ujęciu procentowym +2,59 %+5,05 %+3,43 %+9,18 %
2019202020212022
Budżet jednostki w zł780.000750.000865.0001.003.080
Zmiana w ujęciu procentowym-5,11 %-3,84 %+15,34 %+15,97 %

Inne działalności Gminy Żychlin to oczywiście współpraca ze stowarzyszeniami, międzynarodowa (Ukraina, USA) oraz fundusz sołecki. Jak Pani redaktor zechce trochę poszukać to i wnioski oraz porównania nie będą wyssane z palca. Świadczy to niestety o czyimś profesjonalizmie.

Dodam na koniec, że materiały są ogólnodostępne, redaktor nie musi nawet występować o ich przygotowanie i wysyłanie na mail, wystarczy śledzić uważnie witryny internetowe i media społecznościowe, czyli po prostu wystarczy wziąć się do zwykłej pracy dziennikarskiej.

Pozdrawiam Redakcję NŁ, Grzegorz Ambroziak

Skip to content