Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Pamięci pomordowanych mieszkańców Żychlina

W czerwcu 2022 r. przed Urzędem Gminy w Żychlinie stanął kamień z tablicą symbolizującą martyrologię mieszkańców żychlińskiego getta. Ponad 2 tysiące Żydów z Żychlina, straciło życie w Kulmhoff – niemieckim obozie zagłady. To ponad 1/3 wszystkich mieszkańców miasta w okresie II WŚ. Uroczystość odsłonięcia kamienia z tablicą pamiątkową poświęconą żydowskim mieszkańcom Żychlina była, jak podkreśliła prowadząca uroczystość Bożena Gajewska (autorka i koordynatorka projektu i członkini Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej) ostatnim, ale za to najważniejszym punktem Projektu „Śladami żychlińskich Żydów”.

W dniu 3 marca z inicjatywy Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina, przy wsparciu Urzędu Gminy w Żychlinie, mieszkańcy uczcili dzień ostatecznej likwidacji getta w Żychlinie. Patronat honorowy obchodów upamiętniających 81. rocznicę zagłady społeczności żydowskiej w Żychlinie objął burmistrz Grzegorz Ambroziak.

O godz. 11:00 uczestnicy obchodów spotkali się przy kamieniu z tablicą upamiętniającą żydowskich mieszkańców Żychlina przy ul. Barlickiego. Licznie przybyli uczniowie i nauczyciele szkół, w tym klasa III Szkoły Podstawowej nr 1, klasa VIII Szkoły Podstawowej nr 2, klasa I Liceum Ogólnokształcącego, delegacje Szkoły Podstawowej w Grabowie i Młodzieżowego Ośrodka Socjoterapii DoMOStwo w Żychlinie. Przybyła także dyrektor przedszkola Ewa Florczak, dyrektork Miejsko-Gminnej Biblioteki Publicznej Ewa Andrzejewska, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 Janusz Głuszcz, przedstawiciel Żychlińskiego Domu Kultury Renata Dziuba, żychliński poeta Wiesław Włodarczyk, emerytowana nauczycielka Halina Zawierucha, członkowie Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina i mieszkańcy miasta. Z Kutna przybyła liderka Dialogu pani Bożena Gajewska. Spotkanie, dla podkreślenia jego znaczenia i dla pamięci było sfilmowane.

Przybyłych powitała Anna Wrzesińska, prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina.

Następnie głos zabrał burmistrz, przypominając ofiary okrutnego ludobójstwa sprzed lat odniósł się do podobnych zbrodni dokonywanych współcześnie na Ukrainie i zaapelował, by wszyscy, w tym młodzi nie przechodzili obok krzywdy człowieka obojętnie, żeby pamiętali o ofiarach II wojny światowej, o Żydach i Polakach, którzy byli wtedy uprzedmiotowieni przez Niemców.

Dyrektorka Biblioteki Publicznej, przypomniała obecnym, że jesienią dla uczczenia ofiar holokaustu obecne tu dzieci z klasy III Szkoły Podstawowej nr 1 zasadziły wokół pamiątkowego kamienia żółto kwitnące krokusy.

Następnie uczestnicy spotkania złożyli kwiaty i zapalili znicze.

Jesteśmy bardzo zbudowani, że na spotkanie, mimo zimowej aury, przybyło tak wielu uczestników, w tym dzieci i młodzież. Serdecznie dziękujemy!

Prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina

Anna Wrzesińska

inf.: TMHŻ/UG

foto: UG

Skip to content