Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

160 rocznicę wybuchu Powstania Styczniowego rozpoczęto złożeniem kwiatów na cmentarzu w Śleszynie, gdzie znajduje się mogiła majora Władysława Orłowskiego i Tadeusza Góry. Kolejną częścią gminnych obchodów było złożenie kwiatów na 6 grobach powstańców na cmentarzu w Żychlinie przez Burmistrza Gminy Żychlin Grzegorza Ambroziaka i Przewodniczą Rady Miejskiej w Żychlinie Elżbietę Sikora oraz przedstawicieli jednostek oświatowych i organizacje historyczne.

Weterani leżący na żychlińskim cmentarzu to: Jakub Nowakowski, Fijałkowski Józef, Lewandowski Stanisław, ppor. Wojciński Kacper, Józef Podczaski oraz jeden Bezimienny Powstaniec.

Dalsza część uroczystości rozpoczęła się w Kościele Parafialnym w Żychlinie, gdzie została odprawiona Msza św. w intencji poległych Powstańców Styczniowych. Na koniec uroczystości głos zabrała Pani Elżbieta Słabik – podwójna prawnuczka Jakuba Nowakowskiego, jednego z powstańców. W swoim wystąpieniu przybliżyła uczestnikom pierwszy dzień powstania styczniowego na terenie Żychlina.

Po zakończonej Mszy Świętej w asyście Orkiestry Dętej Ochotniczej Straży Pożarnej z Głowna, pocztów sztandarowych oraz wszystkich przybyłych odsłonięto tablicę upamiętniającą Powstańców Styczniowych. Miejsce, w którym zawisła tablica przy ul. Narutowicza 1  znajdowała się oberża, w której rozpoczął się ruch powstańczy.

W ramach działań towarzyszących Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina przygotowało wystawę czasową dotyczącą Powstania Styczniowego, którą można było obejrzeć w Izbie Historycznej TMHŻ im. L. Zalewskiego przy ulicy 3-go Maja.

Wszystkim uczestnikom obchodów serdecznie dziękujemy za przybycie i uczczenie pamięci Powstańców Styczniowych w  szczególności Pani Elżbiecie Słabik, OSP Żychlin, pocztom sztandarowym, członkom TMHŻ, przedstawicielom szkół z terenu naszej gminy oraz grupie mundurowej działającej Przy Zespole Szkół Nr 1 w Żychlinie.

Skip to content