Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Akcja sadzenia żółtych krokusów w ramach Projektu Krokus

Dlaczego sadzimy żółte krokusy?

Każdy kwiat to żółta gwiazda – aby upamiętnić 1,5 miliona żydowskich dzieci, które zginęły podczas Holokaustu.

100 cebulek żółtych krokusów posadziły żychlińskie dzieci przy kamieniu upamiętniającym społeczność żydowską Żychlina w dniu 9 listopada 2022 roku. W Projekt Krokus zaangażowała się Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna im. Marii Kownackiej w Żychlinie z dyrektor Ewą Andrzejewską, uczniowie klas trzecich ze Szkoły Podstawowej Nr 1 w Żychlinie wraz z wychowawczyniami Izabelą Michalak, Anną Wojtalewicz, Martą Tomaszewską oraz Burmistrz Gminy Żychlin Grzegorz Ambroziak. Przed posadzeniem cebulek krokusów uczniowie mieli zorganizowane w Bibliotece zajęcia edukacyjne z panią Ewą Andrzejewską.

Inicjatorką i koordynatorką akcji sadzenia cebulek żółtych krokusów w Żychlinie w ramach Projektu Krokus była Bożena Gajewska – Liderka Dialogu i członkini TPZK.

Smutek i nadzieja

Sadzimy żółte krokusy w celu upamiętnienia 1,5 miliona żydowskich dzieci, które zginęły w czasie Holokaustu, oraz tysięcy innych dzieci, które także stały się ofiarami nazistowskiego okrucieństwa. Żółte kwiaty symbolizują żółtą gwiazdę Dawida, którą Żydzi byli zmuszeni nosić w czasach okupacji hitlerowskiej. Krokusy mają nam przypominać o wszystkich dzieciach, które zginęły w czasie Holokaustu.

Setki tysięcy dzieci zostało zamordowanych przez nazistów, ale było także wiele dzieci, które przeżyło. Dzieci, którym udało się przeżyć, są dziś już dziadkami. Opowiedziały swoje historie swoim dzieciom i wnukom. Nie możemy pozwolić, aby zostały one zapomniane. Musimy opowiedzieć je także naszym dzieciom.

Kiedy na początku wiosny zaczynają kwitnąć krokusy, przypominamy sobie o wszystkich dzieciach, które umarły. Te piękne kwiaty przypominają nam także, że nawet po strasznych wydarzeniach nadchodzi nowe życie i nadzieja, że od teraz los będzie dla nas łaskawszy. Dzięki kwiatom pamiętamy, że świat nadal potrafi być piękny i że jest nadzieja na przyszłość. Sadzenie cebulek jest smutne, ale niesie ze sobą także nadzieję. Naszą misją jest sprawienie, żeby dzieci na całym świecie sadziły żółte krokusy, aby upamiętnić wszystkie dzieci, które zginęły w czasie Holokaustu.

Żydowskie Muzeum Galicja jest od wielu lat polskim koordynatorem Projektu Krokus, zainicjowanego przez Holocaust Education Trust Ireland. W poprzedniej edycji projektu (2021/2022) wzięło udział prawie 48000 uczniów z 573 szkół. W ramach Projektu Krokus uczniowie sadzą jesienią cebulki żółtych krokusów. Kwiaty zakwitają na początku wiosny. Żółte krokusy upamiętniają dzieci – ofiary Holokaustu. Sadzenie krokusów poprzedzają lekcje i zajęcia pozalekcyjne podczas których uczestnicy dowiadują się o tragicznych wydarzeniach II wojny światowej i o Holokauście.

Autor tekstu : Bożena Gajewska

Skip to content