Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Podsumowanie akcji profilaktycznej „Pierś do przodu”

TWOJE ZDROWIE JEST WAŻNE- AKCJA PROFILAKTYCZNA RAKA PIERSI- PODSUMOWANIE

W dniu 15 października 2022r. odbyła się w Zespole Szkolno-Przedszkolnym akcja profilaktyczna raka piersi. Akcja powstała z inicjatywy lekarza Hospicjum Kutnowskiego Katarzyny Falborskiej i psychologa hospicjum i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego w Żychlinie Anny Królikowskiej-Bartczak z uwagi na obserwację wzrostu zachorowania na nowotwory piersi kobiet w przedziale wiekowym 30 – 45 lat na terenie miasta i gminy Żychlin. Celem akcji było podniesienie poziomu wiedzy i świadomości na temat profilaktyki raka piersi i zapewnienie bezpłatnych badań diagnostycznych dla kobiet w wieku 30+ .
W organizacji akcji i uczestniczyły 33 osoby
Koordynatorki-2
Lekarze- 4
Wolontariusze z Zespołu Szkolno-Przedszkolnego-20
Wolontariusze z Hospicjum Kutnowskiego – 6
Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna -2
Stowarzyszenie Kutnowski Klub Amazonek- 4
Obsługa stoiska z balonami- 1
Badania profilaktyczne trwały cały dzień. Wykonano:
1.Mammografie (firma LuxMed)- 85 badań
2.USG piersi( Dr Bartłomiej Morawski- 26 badań, Dr Magdalena Sapiejka- 25 badań, Dr n.med. Sylwia Szczepaniec – 20 badań)- łącznie 71 pacjentek
Łącznie: 156 badań
Akcję rozpoczął wykład Pani dr Marii Skoniecznej z Instytutu Centrum Zdrowia Matki Polki w Łodzi na temat profilaktyki i leczenia nowotworów oraz indywidualne warsztaty z samobadania prowadzone przez Kutnowskie Amazonki. W godzinach popołudniowych odbyły się warsztaty „Kobiecość – moja siła do walki z rakiem” prowadzone przez Annę Iwastiutę-Dudek. Udział w warsztatach wzięło 11 kobiet.
W organizację przedsięwzięcia włączyła się Gmina Żychlin, Stowarzyszenie Hospicjum Kutnowskie oraz Zespół Szkolno-Przedszkolny w Żychlinie. Radio Q objęło patronat medialny nad naszym wydarzeniem.
W trakcie akcji „Pierś do przodu..” można było podziwiać obrazy Pani Anny Bernasiak, pacjentki Hospicjum Kutnowskiego. Jeden obraz jest szczególny… niedokończony. Pani Anna zmarła 6 października. Nie doczekała wystawy.
Bardzo dziękujemy Pani Ewelinie Bernasiak za udostępnienie prac Mamy i łączymy się w żalu po stracie.

Zwieńczeniem naszego projektu był wzruszający koncert Anny Iwasiuty-Dudek, niesamowitej kobiety, która bardzo dobrze rozumie problem nowotworu piersi.
Sama jest Amazonką.
„Czas chorowania, a właściwie zdrowienia, stał się dla mnie najważniejszym okresem w życiu. Uważam raka, za – paradoksalnie jedno z najważniejszych doświadczeń, jakie stały się moim udziałem. I nie żałuję. Mimo wszystkich jego potworności, jestem za ten czas wdzięczna. Bo miałam szansę dorosnąć.”

Swoją twórczością pokazuje, że można wszystko, że nie ma rzeczy niemożliwych, jeśli dąży się do czegoś z pasją i wytrwałością. Natomiast szkoda jej czasu na życie pół-odczuwalne, niepełne, asekuracyjne.
Ania realizuje projekty, mające na celu zmianę społecznego stereotypu dotyczącego chorób przewlekłych i śmiertelnych.
Aniu dziękujemy!
O MNIE | aktorka (annaiwasiuta-dudek.wixsite.com)

Dziękujemy za zaangażowanie, a pacjentkom za tak liczne przybycie.

Skip to content