Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Rząd przyjął projekt ustawy określającej cenę sprzedaży węgla dla samorządów

W związku z pytaniami mieszkańców dotyczącymi sprzedaży węgla przez samorządy informujemy, że w chwili obecnej rząd przyjął dopiero projekt ustawy w tym zakresie. Na finalne rozwiązanie musimy jeszcze poczekać. Wiem, że jeden z samorządów wyszedł z inicjatywą i zakupił niewielką ilość węgla, ale w skali problemu to przysłowiowa kropla w morzu potrzeb. Pośród kilku tysięcy odbiorców zabezpieczenie w węgiel dotyczyło tylko kilkudziesięciu rodzin, więc jak widać absolutnie nie ratuje to sytuacji. Muszą zostać wprowadzone stosowne przepisy. Ustawa o finansach publicznych blokuje nam możliwość zakupu bez przetargu do wysokości ok 130.000 zł netto na rok. A w tym zakresie trzeba myśleć o kwotach wielomilionowych. Dlatego triumfalne audycje w mediach w tym zakresie były mocno przedwczesne i przesadzone. Ponadto tona węgla kosztowała w tym mieście 2.900 zł, podczas gdy zgodnie z projektem ustawy ma kosztować nie więcej niż 2.000 zł.

W momencie wejścia w życie ustawy w tym zakresie również nasz samorząd będzie starał się wspomóc mieszkańców w zakupie tańszego węgla.

Więcej szczegółów na stronie : https://samorzad.pap.pl/kategoria/aktualnosci/rzad-przyjal-projekt-ustawy-okreslajacej-cene-sprzedazy-wegla-dla-samorzadow

Skip to content