Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Przygotowano punkty dystrybucji jodku potasu w Żychlinie, Grabowie i Orątkach. Gmina gotowa na ewentualne zagrożenie.

Tabletki z jodkiem potasu trafiły do gminy Żychlin, która utworzyła cztery punkty dystrybucji. W sytuacji ewentualnego zagrożenia preparat będzie dostępny w szkołach podstawowych na terenie miasta i gminy.

Pomimo braku obecnie bezpośredniego zagrożenia dla mieszkańców Polski, na polecenie rządu RP samorządy przygotowują się do ewentualnej dystrybucji tabletek jodku potasu na wszelki wypadek. Punktami dystrybucji są szkoły przy ul. Łukasińskiego 21, ul. Żeromskiego 8, ul. Szkolnej 4 (Grabów) i szkoła w Orątkach.

Według zaleceń Ministerstwa Zdrowia za optymalny okres podawania tabletek jodku potasu należy uznać czas krótszy niż 24 godziny przed przewidywanym początkiem ekspozycji na napromienienie oraz do 2 godzin po jej rozpoczęciu, jednakże podanie tabletek do 8 godzin od początku ekspozycji także przynosi korzystne efekty. Dystrybucja preparatu jodku potasu ma wystartować po ogłoszeniu tej decyzji przez premiera.

Jodek potasu chroni tarczycę przed wyłapywaniem radioaktywnego jodu, który może pojawić się w wyniku zdarzenia nuklearnego. Lekarze jednak przestrzegają, aby nie zażywać tabletek profilaktycznie, gdyż może to zagrażać zdrowiu!

Dawkowanie tabletek jest zależne od wieku:

  • dorośli do 60. roku życia i dzieci powyżej 12. roku życia – 2 tabletki (100 mg jodu),
  • dzieci od 3 do 12. roku życia – 1 tabletka (50 mg jodu),
  • dzieci od 1 miesiąca do 3. roku życia – 0,5 tabletki (25 mg jodu),
  • noworodki – 0,25 tabletki (12,5 mg jodu),
  • kobiety w ciąży i karmiące piersią – 2 tabletki (100 mg jodu).

Po tabletki będzie mogła zgłosić się tylko jedna osoba z rodziny i pobrać je dla bliskich. Nie będzie wymogu podawania danych osobowych. Zgłaszać się można będzie do najbliższego punktu dystrybucji. Osoby z poza Żychlina przebywające na naszym terenie w trakcie ogłoszonego stanu zagrożenia, również będą mogły otrzymać preparat.

Sytuację radiacyjną na terenie Polski można sprawdzać na mapie aktualizowanej przez Państwową Agencję Atomistyki.

Skip to content