Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Wsparcie w ramach rządowej tarczy energetycznej

Na mocy Ustawy z dnia 15 września 2022 o szczególnych rozwiązaniach w zakresie niektórych źródeł ciepła w związku z sytuacją na rynku paliw, mieszkańcy Polski mogą wnioskować o przyznanie wsparcia dla gospodarstw domowych, ciepłowni i podmiotów społecznych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła. Wsparcie w kwocie 10 miliardów złotych ma trafić do 6,5 milionów odbiorców. Zaangażowanie samorządów w ten proces stanowi nieoceniony wkład w ochronę Polaków przed skutkami wzrostu cen, spowodowanymi przez wojnę energetyczną prowadzoną przez Federację Rosyjską.

Dodatek dla gospodarstw domowych z tytułu wykorzystania niektórych źródeł ciepła jest elementem rządowej tarczy energetycznej, w ramach której wprowadzony już został dodatek węglowy. Do beneficjentów tarczy dołączają również gospodarstwa domowe, które używają innego opału niż węgiel oraz mieszkańcy korzystający z ciepła systemowego – z myślą o nich przewidziane są rekompensaty do taryf dla odbiorców ciepła. Niezbędne wsparcie zabezpieczające przed gwałtownym wzrostem cen ogrzewania otrzymają również podmioty społeczne, w tym w szczególności szkoły, szpitale i placówki wychowawcze działające w  gminie.

Szczegóły dotyczące poszczególnych elementów wsparcia w ramach rządowej tarczy energetycznej, w tym wnioski do pobrania oraz praktyczne informacje znajdziecie Państwo na stronie internetowej Ministerstwa Klimatu i Środowiska: www.gov.pl/klimat

Skip to content