Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Apel Pamięci 17 września 2022r.

W piątek 16 września, Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina we współpracy z Urzędem Gminy i Żychlińskim Domem Kultury, przygotowało Apel Pamięci w przeddzień 83 rocznicy agresji Związku Radzieckiego na Polskę. Celem Apelu było uczczenie pamięci tych wszystkich Polaków, którzy cierpieli i ginęli w wyniku tego zdradzieckiego ataku na Rzeczpospolitą Polską i jego konsekwencji.

Na Apel przybyli: przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Sikora, sekretarz Gminy Żychlin Waldemar Bartochowski, dwa poczty sztandarowe: Urzędu Gminy i Zespołu Szkolno-Przedszkolnego nr 2, radni, przedstawiciele oświaty i organizacji społecznych.

Uczestnicy Apelu spotkali się przy bramie cmentarza parafialnego w Żychlinie, skąd w pochodzie, prowadzonym przez Ryszarda Zimnego, przemaszerowali do kwatery mogił wojskowych z 1939 r.

Tam zebranych powitała prezes TMHŻ Anna Wrzesińska. Przypominając karty historii sprzed 83 lat odniosła się do wydarzeń współczesnych. Podkreśliła, że na początku bieżącego roku historia po raz kolejny udowodniła, że toczy się kołem i że wolność i demokracja nie są dane raz na zawsze… Porównała też poczynania Rosji stalinowskiej ze współczesnymi działaniami Rosji putinowskiej. Swoje wystąpienie zakończyła apelem: „Proszę państwa! Apele Pamięci są nadal potrzebne! Odwołując się do wydarzeń historii, tej wielkiej nauczycielki życia, pamiętajmy, że Historia toczy się kołem. Obyśmy wyciągnęli nauki z kart historii i pomagając Ukrainie zatrzymali kolejną nawałę sowiecką, która zagraża demokracji świata, jednocześnie zagraża niepodległości Polski i Europy.”

Apel Poległych przeprowadził prezes Stowarzyszenia „Bzura ‘39” Ryszard Zimny.

Sekretarz Gminy Żychlin Waldemar Bartochowski podziękował za zorganizowanie Apelu, podkreślając ich potrzebę, zwłaszcza w aktualnej sytuacji, po 24 lutego 2022r.

Następnie obecni złożyli przyniesione kwiaty i zapalili znicze.

Dziękujemy wszystkim uczestnikom Apelu Pamięci.

Skip to content