Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Apel Pamięci w 102 rocznicę bitwy warszawskiej

Dzień 15 sierpnia świętowany jest współcześnie w Polsce jako święto Wojska Polskiego. Od 1992 r. dzień ten jest świętem państwowym, dniem wolnym od pracy. Był to też dzień przełomowy Bitwy Warszawskiej, znany jako „Cud nad Wisłą”. Bitwa Warszawska jest symboliczną nazwą walk, które toczyły się w sierpniu 1920 roku, w szczytowej fazie wojny polsko-bolszewickiej. W dniu tym przypada też uroczystość kościelna – Święto Wniebowzięcia Maryi Panny i Matki Boskiej Zielnej.

W kalendarzu patriotycznym Żychlina rocznica Bitwy Warszawskiej jest świętowana dzień wcześniej lub dzień później, ze względu na odpust w Suserzu, związany z innym historycznym wydarzeniem dla Żychlina – pielgrzymką parafian żychlińskich na pamiątkę cudownego zahamowania zarazy dżumy w 1852 roku. W tym roku była to 170 pielgrzymka.

Apel Pamięci, by uczcić pamięć obrońców Ojczyzny, którzy 102 lat temu, podczas wojny polsko-bolszewickiej stanęli do walki i nierzadko przelali krew w obronie Ojczyzny, został zorganizowany przez Urząd Gminy w Żychlinie i  Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina w dniu 16 sierpnia br.

Zebrani: przewodnicząca Rady Miejskiej Elżbieta Sikora, burmistrz Grzegorz Ambroziak, sekretarz Waldemar Bartochowski, radni ze sztandarem Gminy, przedstawiciele szkół, przedszkola, ŻDK, stowarzyszeń i TMHŻ zgromadzili się przed bramą cmentarza, skąd przeszli do kwater wojskowych. Pochód prowadził Ryszard Zimny, prezes stowarzyszenia Historycznego „Bzura ‘39” i zarazem członek TMHŻ. Zebranych powitała prezes TMHŻ Anna Wrzesińska, która następnie przedstawiła kilka słów o historii. Motywem przewodnim wystąpienia były dwie maksymy starożytnych mędrców:  „Historia jest nauczycielką życia” i „Historia toczy się kołem”. Maksymy te są dalej jakże aktualne.

Tak jak przed 102 laty Rosja radziecka wkroczyła na teren Polski i zagrażała niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej bezpośrednio, a pośrednio całej Europie, tak teraz Rosja putinowska wkroczyła na teren Ukrainy i zagraża jej niepodległości. Teraz Ukraina, jak Polska przed laty, ofiarnie broni swej wolności. Broni bohatersko, jak Polska przed 102 laty w wojnie polsko-bolszewickiej, której najważniejszym starciem, odwracającym jej przebieg, była Bitwa Warszawska.

Bitwa ta, której rocznica była świętowana, toczyła się nie tylko na przedpolach Warszawy, choć tu odbywały się decydujące starcia, stoczone w dniach 13-15 sierpnia 1920 roku. Działania wojenne były prowadzone na przestrzeni 450 km, od Włocławka do Lwowa, a miejsca ich walk wyznaczają nazwy takich miejscowości jak: Ossów, Radzymin, Modlin, Zegrze, Zakroczym, Bolkowo, Cieksyn, Nasielsk, Zamostki Wólczańskie, Płock.

Do rocznicy Bitwy Warszawskiej odniósł się także burmistrz Żychlina Grzegorz Ambroziak.

Apel Poległych przeprowadził Ryszard Zimny, po nim zostały złożone wiązanki kwiatów i zapalone znicze.

Bardzo dziękujemy wszystkim uczestnikom Apelu Pamięci.

Wydarzeniem towarzyszącym była wystawa pt. „Śladami Bitwy Warszawskiej”. Zostały pokazane fotografie z głównych miejsc walk podczas Bitwy Warszawskiej. Zostały zrobione podczas wycieczek badawczych TMHŻ. Zachęcamy do jej obejrzenia Urzędzie Gminy.

Prezes TMHŻ Anna Wrzesińska

Skip to content