Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Uroczyste obchody Święta Konstytucji 3 Maja w Żychlinie

W Żychlinie uczczono 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godzinie 12:00 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Wiesław Frelek. Po mszy, przemaszerowano pod  tablicę „Pamięci Tadeusza Kościuszki”, gdzie wszyscy zgromadzeni wysłuchali przemówienia okolicznościowego wygłoszonego przez Burmistrza Gminy Żychlin Grzegorza Ambroziaka.

W Żychlinie uczczono 231 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. O godzinie 12:00 w kościele pw. św. Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie odprawiona została Msza św. w intencji Ojczyzny, której przewodniczył ks. Wiesław Frelek. Po mszy, przemaszerowano pod  tablicę „Pamięci Tadeusza Kościuszki”, gdzie wszyscy zgromadzeni wysłuchali przemówienia okolicznościowego wygłoszonego przez Burmistrza Gminy Żychlin Grzegorza Ambroziaka.

Przed kilkoma laty przywróciliśmy miejsce poświęcone pamięci Generała Tadeusza Kościuszki, jednego z największych Polaków i patriotów pragnących odzyskania przez Rzeczpospolitą utraconej na rzecz zaborców niepodległości. Odsłaniając kamienie z pamiątkową skromną tablicą, opowiadałem wtedy o symbolice, którą pragnąłem nadać temu miejscu. Wybierając kamień do przytwierdzenia tablicy ujrzałem głaz pełen bruzd, jakby okaleczony. Wyobraziłem sobie wtedy, jak mógłby odzwierciedlać naszą polską historię, naszą duszę okaleczaną przez wieki zaborów i wyniszczających wojen. Postanowiłem, że w tym miejscu powinny stanąć, ni mniej ni więcej, ale 3 głazy. Trzy symbole, trzech różnych zaborów, z czasów naszego bohatera Generała Tadeusza Kościuszki. Trzy głazy pełne bruzd, które są niczym blizny naszego narodu. Rzeczpospolita Polska, wspaniałe i wielkie państwo, ówczesne mocarstwo, które zatrzymało pochód osmański na Europę, Państwo z nowoczesną konstytucją, mające światłych obywateli pragnących je reformować i budować nową rzeczywistość, zostało rozerwane na troje. Pozbawione miejsca na mapie.

Wiele czasu musiało upłynąć i rodzić się musiały kolejne pokolenia wielkich Polaków i patriotów, którzy bronili społeczeństwo przed wynarodowieniem, żeby te trzy okaleczone, zniszczone przez wrogów części mogły się znów złączyć. Chociaż blizny pozostały, a potem powstawały nowe, Polska jest jedną. Naszym pokoleniom przyszło dziś żyć w czasach, które do niedawna były tylko fikcją literacką czy filmową. Jesteśmy niestety świadkami nowej wojny, nowych zbrodni, nienawiści i brutalności, a agresor próbuje rozerwać kraj naszego sąsiada, tak, jak kiedyś wielokrotnie rozszarpywał Polskę.

Jako społeczeństwo dotknięte przerażająca historią naszych przodków, mamy obowiązek przeciwstawiać się wojnie, mówić głośno o niesprawiedliwości i winie Rosji jako brutalnego i bezmyślnego napastnika. Nie godzimy się z tą rzeczywistością, a nasze umysły i serca sprzeciwiają złu i przeciwstawiają mu dobro. Dobro okazywane uciekinierom, Ukrainkom, które ze swoimi dziećmi szukają bezpiecznej przystani. Uważam, że nie możemy oddać większego hołdu, tak Generałowi Tadeuszowi Kościuszce, jak i wszystkim obrońcom wolności, których Generał symbolizuje, niż trwać w najgorszym wojennym czasie przy Ukrainie, jak wspierać naród walczący jak my niegdyś o wolność i tożsamość narodową. Naród Polski wie, co to zniewolenie i co znaczy gdy wróg śmiertelny stoi u drzwi domu. Dziś Ukraina walczy o wolność. O wolność również dla nowoczesnej Polski i Europy. Barbarzyński naród rosyjski na czele ze zbrodniarzem, może zapomnieć o swojej zaimprowizowanej na wojskowych paradach mocarstwowości. Tak jak niegdyś Polacy, tak teraz Ukraińcy dadzą przyszłym pokoleniom wolność od rosyjskiego nazizmu i zaborów. Wierzę w to głęboko, a szczególnie dumny jestem z polskiego społeczeństwa, które nie z bronią w ręku, ale z ogromną wrażliwością wspiera ofiary wojny na naszej ziemi.

Czyńmy to dalej w hołdzie dla naszych bohaterów. W hołdzie dla twórców konstytucji. W hołdzie dla ojców naszej wolności, dla wszystkich pragnących przez minione wieki dobrej Polski. Czyńmy to przede wszystkim dla wolności naszych dzieci i wnuków.

Następnie burmistrz Żychlina podziękował wszystkim obecnym m.in. pocztom sztandarowym, delegacjom szkół, przedszkoli, instytucji, harcerzom oraz wszystkim mieszkańcom, którzy byli obecni tego dnia podczas obchodów majowego święta i zaprosił delegacje do złożenia kwiatów.

Składamy serdeczne podziękowania wszystkim, którzy wywiesili na swoich domach biało-czerwoną flagę, bo to dowód świadomości i tożsamości narodowej.

Skip to content