80 rocznica zagłady Żydów, mieszkańcy Żychlina i ziemi kutnowskiej pamiętają o tragicznych wydarzeniach.
W tym roku przypada 80. rocznica zagłady Żydów w małych miasteczkach w Polsce, także w Żychlinie.
Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina w dniu 1 marca 2022 r. rozpoczęli projekt sponsorowany przez „Forum Dialogu Liderzy Dialogu” pt. „Śladami żychlińskich Żydów”, nad którym patronat objął burmistrz Gminy Żychlin Grzegorz Ambroziak.
3 marca to 80. rocznica likwidacji żychlińskiego getta i wywiezienia jego mieszkańców do obozu zagłady Kulmhof w Chełmnie nad Nerem.
Cmentarz żydowski w Żychlinie podczas okupacji był miejscem mordu żychlińskich Żydów oraz miejscem pochówku Żydów zabitych przez Niemców w getcie.
3 marca 2022 roku o godz. 1300 właśnie w tym miejscu odbyły się obchody 80. rocznicy Zagłady żychlińskich Żydów. Wydarzenie zostało zorganizowane przez Towarzystwo Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i Towarzystwo Miłośników Historii Żychlina. Patronat honorowy nad obchodami przyjęli: Elżbieta Wanda Sikora Przewodnicząca Rady Miejskiej w Żychlinie, Grzegorz Ambroziak Burmistrz Gminy Żychlin oraz Gmina Wyznaniowa Żydowska w Łodzi.
Bożena Gajewska prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej i Anna Wrzesińska prezes Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina powitały wszystkich przybyłych, by uczcić pamięć o zamordowanych mieszkańcach Żychlina pochodzenia żydowskiego. O dziejach społeczności żydowskiej Żychlina opowiedziała Anna Wrzesińska, a Rabin Dawid Szychowski skierował kilka słów do zebranych i odmówił modlitwę. Głos zabrał także Grzegorz Ambroziak Burmistrz Gminy Żychlin, dzięki pomocy którego cmentarz został w części uporządkowany, by mogły się na nim odbyć obchody. Staraniem Burmistrza mieszkańcy Żychlina w dniach od 1 do 15 marca 2022 roku na żychlińskim rynku mogą oglądać wystawę pt. „Zagłada żydowskich miasteczek” przygotowaną przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi. Na koniec zebrani złożyli kwiaty pod pomnikiem ofiar Zagłady i zapalili znicze.
W obchodach udział wzięli: Magdalena Krupińska-Kotulska Wicestarosta Kutnowski, Elżbieta Wanda Sikora Przewodnicząca Rady Miejskiej w Żychlinie, Agnieszka Sidwa Przewodnicząca Komisji Oświaty, Kultury, Sportu i Spraw Społecznych Rady Miejskiej w Żychlinie, Grzegorz Ambroziak Burmistrz Gminy Żychlin, Józef Weininger Przewodniczący Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, Rabin Dawid Szychowski z Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w Łodzi, Ks. Andrzej Młodziejewski wikariusz Parafii Rzymsko-Katolickiej p.w. Św. Apostołów Piotra i Pawła w Żychlinie, Grażyna Baranowska członkini zarządu Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Kutnowskiej, dh Zdzisław Przygórski przedstawiciel Ochotniczej Straży Pożarnej, uczniowie Szkoły Podstawowej nr 2 w Żychlinie z nauczycielką historii Marleną Lewandowską, uczniowie Szkoły Podstawowej w Grabowie z nauczycielką historii Agnieszką Karolak, członkowie Towarzystwa Miłośników Historii Żychlina i mieszkańcy Żychlina.
W imieniu organizatorów TPZK i TMHŻ serdecznie wszystkim dziękujemy za obecność, a szczególne podziękowania kierujemy na ręce Marka Gołębiewskiego redaktora naczelnego Kutno TV, który uwiecznił obchody dla TVP 3.
Bożena Gajewska i Anna Wrzesińska