Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Informacje dla osób przyjmujących gości z Ukrainy

Przyjąłeś pod swój dach Gości z Ukrainy uciekających przed wojną? Nie wiesz, co dalej? Sprawdź, jak im pomóc zalegalizować pobyt i pracę! Co i gdzie trzeba zgłosić? Wyjaśniamy!

Ustal status swoich Gości

Uchodźcy mogą posiadać trzy rodzaje dokumentów:

  • paszport biometryczny – pobyt legalny do 30. dnia po odwołaniu ostatniego ze stanów epidemii/zagrożenia epidemicznego, ale zalecamy możliwie szybkie złożenie wniosku o pobyt czasowy;
  • wizę – sytuacja jak wyżej;
  • zezwolenie na pobyt – sytuacja idealna.

Twoi Goście mogli również złożyć wniosek o udzielenie statusu uchodźcy, ale odradzamy to rozwiązanie osobom, które chcą podjąć pracę – praca nie jest możliwa przez pierwsze 6 miesięcy trwania procedury. Dopiero jeśli procedura przedłuża się i trwa powyżej pół roku, a przedłużenie nie wynika z winy cudzoziemca, może on uzyskać prawo do pracy.

Jeśli Twojego Gościa nie dotyczy żadna z powyższych sytuacji ustal, czy przekraczając granicę wystąpił do Komendanta Straży Granicznej o zgodę na wjazd. Jeśli nie – w pierwszym możliwym terminie udajcie się do najbliższej jednostki Straży Granicznej celem złożenia takiego wniosku.

Komendant wyda zgodę na pobyt przez 15 dni. W tym czasie trzeba złożyć wniosek o udzielenie zezwolenia na pobyt czasowy.

Ustalcie plan działania

Ustalcie plan działania na najbliższe dni. Jeśli cudzoziemiec zamierza pracować i jest obywatelem Ukrainy – pracodawca może dla niego wystąpić o wpis oświadczenia o powierzenia wykonywania pracy. Wielu pracodawców jest gotowych zatrudniać cudzoziemców „od ręki”.

Wsparcie w poszukiwaniu pracy

Jeśli Twój Gość chce rozpocząć pracę – wspomóż go w całym procesie (pisanie CV, poszukiwanie ofert pracy, kontakt z pracodawcą). Wielu specjalistów kadrowo-płacowych zgłosiło deklaracje wsparcia w tym wymiarze na naszą skrzynkę wsparcie@hrnaszpilkach.pl. Jeśli potrzebujecie pomocy napiszcie do naszych Wolontariuszy!

Nie ulegajcie dezinformacji

Sytuacja jest dynamiczna, czekamy na nowe przepisy. Aktualna interpretacja przepisów jest bardzo pro-ukraińska. W razie wątpliwości konsultuj się z prawnikami (wielu działa pro bono bez opłat; wsparcia udzielają studenci na Wydziałach Prawa).

Autorką artykułu jest dr Izabela Florczak – doktor nauk prawnych, radca prawny i adiunkt w Katedrze Prawa Pracy na Uniwersytecie Łódzkim, Szef Działu Employment Immigration w kancelarii C&C Chakowski & Ciszek.

Przegląd aktualnych wytycznych i stanowisk urzędowych w sprawach związanych z migracją do Polski obywateli Ukrainy można uzyskać na stronie

https://monikasmulewicz.pl/2022/02/25/sytuacja-na-ukrainie-informacje-dla-pracownikow-i-pracodawcow-wpis-aktualizowany2a7/

Skip to content