Biuletyn Informacji Publicznej

Urząd czynny:
Poniedziałek, wtorek, czwartek: 7:30-15:30
środa: 7:30-16:30
piątek: 7:30-14:30

Problemy z gazyfikacją miasta. Wszystkiemu winne ceny gazu?

Czy ceny gazu wpłynęły na zmianę planów inwestycyjnych Polskiej Spółki Gazowniczej?

Wszystko na to wskazuje. Z informacji uzyskanych ze spółki wynika, że wybudowany na terenie Gminy Żychlin gazociąg poczeka na zasilanie w gaz nawet 3 lata! Szalejące ceny zniechęcają inwestora?

Nastąpiła również istotna zmiana planów w zakresie źródła zasilania sieci w Żychlinie przede wszystkim z uwagi na podpisanie umowy przyłączeniowej z jedną z największych w gminie firm KSC S.A. Cukrownia w Dobrzelinie. Ilość gazu wg zapotrzebowania cukrowni nie pozwala na zasilenie jej z planowanej stacji zbiornikowej. Powoduje to, że miasto będzie zasilane gazem sieciowym od strony Kutna, którego budowa może potrwać aż do końca 2024 roku.

W tym czasie mogłaby powstać stacja tymczasowa dla odbiorców indywidualnych, ale zgodnie z decyzjami władz Polskiej Spółki Gazowej wszystkie wydatki inwestycyjne zostały wstrzymane. Można domyślać się, że związane jest to z obawami, że w czasie potężnych wzrostów cen gazu, nie będzie dostatecznej liczby chętnych do wykonania przyłączy i inwestor chce poczekać do ustabilizowania się sytuacji na rynku gazowym.

Z uwagi na bardzo duże zapotrzebowanie firmy KSC SA na gaz, sieć z Kutna do Żychlina ma poważne podstawy ekonomiczne dla państwowej spółki gazowniczej, ale budowa ponad 10 km sieci niestety potrwa dość długo.

Skip to content