
Czyste powietrze dla naszych dzieci
W sezonie grzewczym od września do kwietnia, widzimy działanie otaczających nas kominów domów. W czasie spacerów doskonale widać zadymienia w poszczególnych obszarach zwartej zabudowy.
A przecież jakość powietrza, którym oddychamy przekłada się w znacznym stopniu na nasze zdrowie. Ma ogromny wpływ, również na stan środowiska przyrodniczego. Zanieczyszczenie powietrza przez ludzi to problemem lokalny i globalny, ponieważ zanieczyszczenia przemieszczają się na bardzo duże odległości.
Musimy uświadamiać sobie, swoim bliskim i przyjaciołom, że wszyscy odpowiadamy za stan powietrza, podejmując codzienne czynności. Czy zastanawiamy się nad konsekwencjami, które odczują nasze dzieci i wnuki, gdy do ogrzewania domów używamy niewłaściwych, czy też wręcz zabronionych substancji? Czy zdajemy sobie tak naprawdę sprawę, czym oddychamy My i nasze dzieci, gdy w palenisku lądują fragmenty mebli, plastik i inne przedmioty zawierające trujące substancje?
Dziś każdy z nas w mniejszym lub większym stopniu ma wpływ na przyszłość. Zastanówmy się nad tym.
Nasza Gmina od lat podejmuje kroki w celu poprawy sytuacji. Uruchomiliśmy stronę informacyjną czystepowietrze.gminazychlin.pl, żeby mogli Państwo śledzić aktualne pomiary jakości powietrza oraz informacje na temat już zrealizowanych zadań proekologicznych i o tych, zaplanowanych na lata następne.
W Dniu Czystego Powietrza, który obchodzony jest 14 listopada, rozpoczęliśmy wdrażanie systemu monitorowania jakości powietrza w naszym mieście i okolicy. Pozwoli to nam lokalizować miejsca i czas wyższej emisji zanieczyszczeń. W dalszej kolejności zmierzać to będzie do ich sukcesywnej eliminacji.
Wdrożenie systemu ma również cel ściśle edukacyjny. Akcja informacyjna skierowana będzie do młodszych i starszych mieszkańców. Nasi uczniowie będą dokonywać sukcesywnych obserwacji wyników i prezentować je dla zwiększenia świadomości wszystkich mieszkańców.
Czujniki pomiarów jakości powietrza zamontowaliśmy w trzech największych skupiskach źródeł emisji. Czujniki znajdują się na naszych szkołach przy ulicach Łukasińskiego, Żeromskiego i Szkolnej. Dla uczniów będą doskonałym narzędziem do badań naszego otoczenia podczas zajęć szkolnych i promowania zachowań proekologicznych.
Mieszkańców zachęcam do podglądania strony z wynikami pomiarów. Każdy będzie mógł naocznie przekonać się jaki wpływ mają nasze działania. Z historii pomiarów emisji cząstek zanieczyszczeń oznaczonych PM 10 i PM 2,5 wynikać będzie w jakich okresach sytuacja się pogarsza, a nawet w jakich porach dnia jakość powietrza jest lepsza, a w jakich gorsza.
Bądźmy odpowiedzialni i postarajmy się o czyste powietrze dla naszych dzieci i wnuków!
Wszystko w naszych rękach!